Facebook Google+ Twitter

Warto inwestować w fotografię

9 kwietnia w Warszawie odbyła się trzecia z kolei aukcja fotografii kolekcjonerskiej zorganizowana przez dom aukcyjny Rempex i portal artinfo.pl, na której zaprezentowano ponad 250 fotografii.

Do nabycia były zarówno zdjęcia klasyków: Jana Bułhaka czy Edwarda Hartwiga, jak i twórców młodego pokolenia m.in. Daniela Rumiancewa czy Piotra Jarnuszkiewicza.

Aukcję poprzedziła wystaw umożliwiająca kolekcjonerom i inwestorom przyjrzenie się zdjęciom. Już na tym etapie osoby zainteresowane kupnem wybranych fotografii mogły zgłaszać je do licytacji. Ostatecznie pod młotek trafiło 100 prac z czego ponad 80 procent z nich zostało kupionych. Łączna suma uzyskana ze sprzedaży wszystkich fotografii wyniosła 140 tysięcy złotych.

W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych rynek fotografii kolekcjonerskiej jest już dobrze rozwinięty. Najlepsze zdjęcia uzyskują ceny rzędu 2-3 milionów dolarów. Polski rynek jest jeszcze stosunkowo młody, co stwarza możliwość kupienia prawdziwych okazów po atrakcyjnych cenach. Średnia suma uzyskana za zdjęcie na wczorajszej aukcji wynosiła trochę ponad 1600 złotych. Nie brakowało też droższych prac; najwyższe ceny, po 6 tysięcy złotych, uzyskały „Dłonie dziecięce” Zdzisława Beksińskiego i „Twarz” Jerzego Wardaka.

Jednym ze stałych uczestników tego typu aukcji jest Muzeum Narodowe. Na wczorajszej licytacji kupiło ono m.in. pracę Bogdana Łopieńskiego „Jerzy Kosiński na terenie byłego obozu Auschwitz”. Muzeum posiada w swojej kolekcji fotografie Jerzego Kosińskiego, ale do tej pory nie miało żadnego portretu przedstawiającej tego twórcę.
W odpowiedzi na wzrost zainteresowania fotografią kolekcjonerską pojawia się co raz więcej firm, zajmujących się doradztwem przy inwestowaniu w sztukę. Niedługo na rynku pojawi się kolejna spółka świadcząca tego typu usługi New World Art Collectors, a już teraz można zasięgnąć porady korzystając z usług firmy JBStudio.

Aukcje fotografii kolekcjonerskiej odbywają się co raz częściej. Związek Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) zapowiedział kolejną na 27 maja. Na licytację wystawione będą m. in. prace Tomasza Tomaszewskiego,
Ewy Andrzejewskiej czy Aleksandra Salija.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

mnie osobiscie to:
http://www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=925&id2=111701&lng=1
ni
http://www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=925&id2=111726&lng=1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z autorką- warto inwestować w fotografię! W tym przypadku w polska fotografię. Na wczorajszej aukcji było kilka perełek. Szkoda, ze nie dołaczyłaś do tego tekstu którejś z wystawionych na licytacje prac.
To są moje ulubione fotografie, ta poszła za 2 400:
http://www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=925&id2=111583&lng=1
a tej cena wywoławcza 4 800
http://www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=925&id2=111625&lng=1
nno i jeszcze w małym fiacie ;-):
http://www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=925&id2=111641&lng=1
a tu Jerzy Kosiński o którym piszesz:
http://www.artinfo.pl/?pid=catalogs&sp=auction&id=925&id2=111622&lng=1
T ż świetne zdjecie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.