Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17834 miejsce

Warto przeczytać: "Przeworsk i okoliczne gminy. Przewodnik"

W 2010 r. nakładem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu ukazała się książka "Przeworsk i okoliczne gminy. Przewodnik".

Okładka książki "Przeworsk i okoliczne gminy. Przewodnik." / Fot. Reprod.Józef KomarewiczW 2010 r. nakładem Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu ukazała się książka "Przeworsk i okoliczne gminy. Przewodnik". Jej autorem jest Janusz Motyka.

Książkę otwiera opis Przeworska i jego okolic dokonany w 1847 r. przez Macieja Bogusza Stęczyńskiego, podróżnika i artystę. Wówczas Stęczyński tak widział to miasto leżące na skraju Podgórza Jarosławskiego: "Jest w Przeworsku kościół bardzo wspaniały, w wyborne malowidła bogaty, z kaplicą wystawioną według rozmiaru prawdziwego grobu Chrystusa w Jeruzalem, w której są groby rodziny Lubomirskich(...) Piękny też w niem jest pałac z ozdobnym bardzo ogrodem, obfitującym w rzadkie drzewa, rośliny i kwiaty."

Przewodnik po Przeworsku zawiera interesująco napisaną historię miasta, która została okraszona przez autora wyróżnionymi graficznie ciekawostkami. Z tych ciekawostek dowiadujemy się na przykład, że gród nad Mleczką zwano Pereworesk, Preworsko lub Przyworsko już na przełomie dziesiątego i jedenastego wieku. A słowo "perewora", bądź "przewora" ma swój źródłosłów w rzeczowniku "wroti", czyli wrota. Słowa "perewora", "przewora" dla tego grodu były najlepszym określeniem, gdyż w odległych czasach Przeworsk był "strażnicą" na pograniczu polsko-ruskim. Inną ciekawostką z dziejów tego podkarpackiego miasta jest to, że odwiedzili Przeworsk polscy królowie: w 1577 r. - Stefan Batory i w 1697 r. - Jan III Sobieski.

W książce proponowane są miejsca, które wypada w Przeworsku zobaczyć. Na początek autor przewodnika wskazuje na przeworski rynek z ratuszem (drzewiej drewnianym), starymi kamieniczkami oraz w przyległych do rynku uliczkach domy mieszczańskie. Warte "turystycznej eskapady" są przeworskie mury obronne oraz kościół Bożogrobowców, a także zespół klasztorny o.o. Bernardynów.
Przewodnik przeworski jest również kopalnią wiedzy na temat sołectw z podkarpackich gmin: Przeworsk, Gać, Tryńcza, Zarzecze. Opisane zostały również szlaki turystyczne - kolejowy (przeworską ciuchcią), wodny ( "Błękitnym Sanem"), rowerowy (po dolinie Mleczki) oraz Szlak Gniazd Lubomirskich.
Książka bogata jest w ilustracje, zamieszczono w niej 900 barwnych fotografii. Opracowaniem redakcyjnym przewodnika zajął się Jerzy J.Fąfara, opracowaniem graficznym - Sylwia Tulik. W porównaniu z innymi wydanymi przewodnikami, temu przeworskiemu nie można nic zarzucić.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju, Małopolska i Podkarpacie, to naprawdę gościnne i pełne serdeczności regiony. Najmniej mogę powiedzieć o Krakusach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadza się Panie Piotrze, Podkarpacie, to wspaniały, malowniczy region. Tutaj naprawdę pulsuje Polska...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam miejsca zamieszczone w przewodniku, warte zwiedzenia. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.