Facebook Google+ Twitter

Wartości i kotlet (scenariusz)

Sejm przegłosował ustawę o radiofonii i telewizji, która, na szczęście, nie ma szansy wejść w życie.

Ta ustawa i tak jest martwa - powiadają panowie Gowin i Niesiołowski,
bo zawetuje ją prezydent, co stanie się powodem mojej pierwszej w dziejach, dozgonnej wdzięczności dla głowy naszego POPiSowego państwa. Uzasadniam:

Po długotrwałej kotłowaninie i gromkich zapowiedziach, wykoncypowano coś, co miałoby
ustawowo „wspierać wartości chrześcijańskie”. Dotychczasowe wspieranie jest widać niewystarczające, i wartości reprezentowane przez liczny, bogaty i dominujący Kościół muszą być wspierane telewizyjnie, radiowo, państwowo i w ogóle dodatkowo.

Dziwne to trochę, bo KK sam w sobie silny jest dostatecznie, a państwo i jego instytucje, ze względu na istnienie obywateli innych wyznań a również bezwyznaniowych - powinny pozostać neutralne. Ale tak to już u nas jest, że gdzie tylko jest ściana - tam gorliwi katolicy wieszają krzyże, a radio i telewizja prócz nadawania mszy, procesji, kolęd, pielgrzymek papieży, homilii prymasa, uroczystości państwowych w czasie których funkcjonariusze państwowi „kamerowni” są w czasie przyjmowania komunii - ma jeszcze bardziej wspierać KK. Tak, żeby pan Marek Jurek był kontent.

Na zdrowy rozum, jeżeli katolicy bez dodatkowego wspierania mają trudności z przestrzeganiem wartości, to jest to ich, a nie całego społeczeństwa problem; ale tak to u nas jest, że konstytucja swoje, a państwowi ministranci - swoje. Powracając do rzeczonej ustawy o mediach, można popuścić wodze fantazji, i nakreślić futurystyczny scenariusz działania RTV pod jej rządami: jak powiada premier Tusk, finansowanie działalności RTV miałoby być negocjowane z budżetem państwa, bo gwarancja stałej kwoty byłaby niesprawiedliwa w stosunku do budżetówki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dwa tygodnie temu włączyłem telewizor: TVP1 - msza, TVP2 - msza, TVP Polonia - msza (ta sama co na TVP1), TVP Info - relacja z mszy. Za każdym razem kiedy myślę, że buta księży w tym kraju ma jakąś granicę oni ją przekraczają. Pani Jadwigo, świetny język i plus za poruszenie tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.06.2009 19:18

Wyrwane będzie to z kontekstu i nie na temat, ale w kwestii połączenia pagonów generalskich i kleru, sprawa wygląda tak: Jak długo armia nasza istnieje, jeszcze tylu kapelanów nie było w szeregach wojska. Każdy z nich nosi stopień oficera starszego, pobiera pensję w wysokości około 4, 5 tys zł miesięcznie wraz z przysługującymi dodatkami żołnierzom zawodowym. Dla przykładu szeregowy zawodowy mający na utrzymaniu rodzinę zarabia 2,1 tys zł miesięcznie, bez prawa do katery służbowej. Na cóż kapelanowi aż tak wysoka pensja, oraz mieszkanie służbowe, nie mniejsze jak minimum 2 pokoje? Ostatnie dane z 2008 roku sugerują, że w WP było ponad 400 kapelanów. Dodajmy policję, straż graniczną, więziennictwo itd. Dużo ponad 700 jeżeli nie więcej wyjdzie. Dodać należy, że wszyscy ci kapelani opłacani są z budżetu. Liczba wiernych maleje, na tackę mało wpada, wiec należało zapewnić sobie stałe źródło dochodów i to nie takich małych. Dodajmy katechetów z uprawnieniami jak nauczyciele. Chyba stajemy się krajem o najbardziej pokręconym systemie zarządzania... Z chwilą gdy zobaczyłem przedstawicieli kościoła uzurpujących sobie prawa w kwestii mediów to już było przysłowiowe przegięcie pałki.... Wiarę każdego człowieka szanuję, ale na panoszenie się kleru w naszym kraju nie mogę patrzeć. Dlaczego tak się dzieje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skłaniam się do poparcia Pani Jadzi poglądów. Jestem katolikiem i jak UPC zlikwidowało TV "Trwam", przeniosłem się do ESPOLU, ponieważ lubimy brać udział w Apelu Jasnogórskim. A inni tego nie transmitują. Ale! Ale telewizja "Trwam" nie jest publiczna. Moim,skromnym zdaniem TV publiczna, jeśli miała by coś zwiększać, to mogła by zwiększyć ilość materiałów edukacyjnych i oświatowych, turystyczno krajoznawczych i historycznych. Żeby można było w TV wybrać program, po obejrzeniu którego, poszrzą się, odrobinę horyzonty widza. Materiały z etyką w tle, nie muszą być emitowane przez instytucje kościelne, choć etykę chrześcijańską, można zaliczyć do klasyki i wystarczyłoby się na niej wzorować. Etyka to, niezmiernie ważna dziedzina, ludzkiego życia. Jeszcze mógłbym powiedzieć, że zachowanie Kościoła nie zawsze jest jednoznaczne. Pamiętam, kiedyś msze odprawiano na terenach zakładów pracy w intencji poprawy bytu pracowników. Dzisiaj, też ludziom dzieje się krzywda, wielu zostaje bez pracy, wielu nie otrzymuje wynagrodzenia i jakoś nie słyszy się, aby odprawiano mszę na terenie upadającego przedsiębiorstwa. Dobro człowieka, obywatela to obowiązek instytucji Państwowych i one powinny być z tego rozliczane i nie powinny się wysługiwać instytucjami wyznaniowymi. Prowadzenie działalności charytatywnej przyniosłoby Kościołowi, znacznie więcej zwolenników, niż telewizyjne zachęcanie.
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powszechnie wiadomym jest, że teraz po "konfitury" skutecznie sięga się
szermując bogoojczyźnianą retoryką; ....wrrrr....!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł.Ostatnimi czasy mamy rzeczywiście dominację kościoła,wystarczy włączyć telewizję w niedzielę i cóż mamy
godż 7.00 msza potem program katolicki "między niebem a ziemią" w tym samym czasie na w telewizji Polonia msza itd itd.
Nie jestem wrogiem kościoła ale róbmy wszystko z rozmysłem. Pozdrawiam i życzę sukcesów na niwie dziennikarstwa obywatelskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

veto vetem , ale problem pozostanie bądź co bądź i marazm i beznadzieja w "publicznej" bo to nie jest misyjna TV tylko - partyjno-dziennikarska spółka na którą my płacimy a co z tego mamy? "odgrzewane kotlety"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz, gdy płacę abonament mam wybór. Jak mi się nie podoba TV - wyrzucam telewizor na śmietnik i przestaję płacić. W przypadku finansowania telewizji z budżetu, nikogo nie ruszy nawet zerowa oglądalność prezentowanych programów, będą takie, jakie chcą nadawcy a nie widzowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.