Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

274 miejsce

Warunek kosztuje

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-09-24 08:04

Warunkowy wpis na następny semestr jest ratunkiem dla studenta, któremu nie udało się zaliczyć jakiegoś przedmiotu i musiałby powtarzać rok. Będąc "na warunku" powtarza tylko jeden przedmiot. Takie rozwiązanie kosztuje jednak słono. Zbyt słono.

Daria x studentka Akademii Pedagogicznej, martwi się skąd wziąć pieniądze na powtarzanie przedmiotu. / Fot. Adam WojnarMichał, student III roku informatyki i ekonometrii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie w ub. roku zapłacił 1300 zł za powtarzanie semestru z analizy matematycznej, mimo że to zaledwie 45 godzin zajęć. Pieniądze pozbierał od rodziców, babci i cioci, ale i tak musiał dołożyć kilkaset złotych ze swego studenckiego kredytu.

- Kwoty, których żądają uczelnie, są zdecydowanie za wysokie - oburza się. W tym roku ponownie będzie miał warunek. - Podobnie jak prawie połowa mojego roku. Już myślę skąd wziąć pieniądze - przyznaje z rezygnacją. Na Uniwersytecie Jagiellońskim opłata za powtarzanie zajęć dochodzi do 800 zł, a na Akademii Pedagogicznej przekracza nawet tę kwotę. - Nie rozumiem, dlaczego mamy tak drogo płacić za potknięcia w trakcie studiów. Na piątym roku wielu z nas już pracuje, ale 847 zł to prawie cała moja pensja - żali się Dorota z wydziału matematyczno-fizyczno-technicznego AP. Daria, studentka polonistyki na AP za "warunek" zapłaci 440 zł. - Uczelnia po prostu chce na nas zarobić - nie ma wątpliwości. Uczelnie mają prawo pobierać opłaty od studentów, ale nie mogą one przekraczać kosztów kształcenia. Dlaczego są zatem tak wysokie? Szkoły wyższe tłumaczą, że powtarzanie zajęć przez studenta kosztuje, np. na AP student zapłaci równowartość 15 proc. rocznych kosztów edukacji. - Na wydziale matematyczno-fizyczno-technicznym są one bardzo wysokie - twierdzi rzeczniczka AP Iwona Tomasik. - Potrzeba skomplikowanej aparatury naukowej i specjalnych odczynników chemicznych. W laboratoriach jest po kilka stanowisk i zajęcia odbywają się w małych grupach. Jaki jest faktyczny koszt kształcenia na "matfizie" rzeczniczka AP nie potrafiła nam jednak wytłumaczyć. Okazuje się bowiem, że "warunkowy" student za powtarzanie jednego przedmiotu zapłaci 847 zł, tymczasem jego kolega, który nie zaliczył roku i powtarza pięć przedmiotów - ok. 1250 zł. Wynika z tego, że jeden przedmiot kosztuje 250 zł, a nie 847 zł. Rzeczniczka resortu nauki Ewa Kafarska mówi, że choć studia stacjonarne są bezpłatne, to jednak uczelnie stosują różne systemy motywujące studentów do nauki. - Dodatkowa opłata jest przykra dla studenta, któremu zawsze na wszystko brakuje funduszy. Może jednak dzięki temu, że jest tak dotkliwa, studiujący od "warunku" do "warunku" nie będą zajmowali miejsc swoim solidniejszym kolegom - uważa Kafarska. Opłaty za wpis warunkowy nie muszą być tak wysokie jak na UE czy AP. Na Akademii Górniczo-Hutniczej studenci studiów stacjonarnych płacą zaledwie 5 zł za każdą godzinę niezaliczonego przedmiotu. - Chodzi głównie o motywację. Przecież pieniądze na nauczanie dostajemy z budżetu państwa. Nie musimy dodatkowo sięgać do kieszeni studentów - wyjaśnia sekretarz rektora AGH Maciej Okoń. Leszek Cieśla, przewodniczący Parlamentu Studentów RP uważa, że pobieranie wygórowanych stawek jest nieetyczne. - Wysokość opłat powinna być regulowana rozporządzeniem ministra. To ukróciłoby samowolkę uczelni - mówi. Cieśla nie wyklucza interwencji u ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Yetii
  • Yetii
  • 18.06.2012 23:16

Cieszcie sie ze warunki w ogole macie. W tym roku na agh lichwidowane sa studia zaoczne na wydziale wggios i ostatni studenci zaocznych na tym wydziale sa pozbawieni warrunkow przez caly okres srudiow. Wyobrazcie sobie ze ktos na trzecim roku nie zda jednego przedmiotu i cale trzy lata stracone nie liczac juz pieniedzy i wyailku jaki sie wiaze z studiowaniem i z placeniem rachunkow na ktore sami musimy zarabiac. A na studia dzienne zwyczajnie nas nie stac bo kto zaplaci za czynsz w mieszkaniu w Krakowie lub na jedzenie a rodzicow nie stac na wylozenie pieniedzy na utrzy mną anie ana studia cv dziennych tylko jedno dziecko bovo przeciez jest rodzenstwo, a uczwlnia zamiast poma ga ac to podcina sk rdz ydla i utrudnia spelnianie ambicji i podwyzszanie inteligencji narodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mamuka
  • Mamuka
  • 21.07.2011 22:28

To się ku*wa uczcie to nie będziecie musieli płacić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dziabąg
  • Dziabąg
  • 10.03.2011 23:37

studiuje na AGH zarządzanie i inżynierie prod. ZIP tylko ze niestacjonarnie, musze brać warunek z matmy i czy stawka 5zł za godz obowiązuje też zaocznych????

Komentarz został ukrytyrozwiń
I
  • I
  • 04.01.2011 10:41

;) jak miło studiować na AGH'u ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byle by wyciągnąć kasę od studentów! Dokładając do tego wpisowe i opatę rekurutacyjną, to powstaje nam obraz państwoych i rzekomo bezpłatnych uczelni! I jak mniej zamożni maja studiować, jak jest tyle wydatków!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.