Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8299 miejsce

Warunki na Europie mogą być bardziej ziemskie niż przypuszczano. Księżyc Jowisza fascynuje naukowców

Równowaga chemiczna na księżycu Jowisza może być podobna do ziemskiej. Oznacza to, że Europa może być w stanie zapewnić warunki do rozwoju życia.

 / Fot. NASA/JPL-CaltechEuropa to księżyc Jowisza, na który naukowcy patrzą z ogromną nadzieją. Pod lodową skorupą znajduje się ocean słonej wody. Warunki na naturalnym satelicie największej planety Układu Słonecznego to temat wielu analiz i badań.

Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie porównali potencjał powstawania wodoru i tlenu na Europie z warunkami panującymi na Ziemi. Wzięto pod uwagę brak aktywności wulkanicznej na księżycu. Badania wykazały, że liczby byłyby porównywalne biorąc pod uwagę skalę dwóch światów. W obu produkcja tlenu jest około 10 razy wyższa niż produkcja wodoru - podaje NASA.

Według badaczy cykle powstawania wodoru i tlenu w oceanie Europy będą głównym motorem przemian chemicznych. Te procesy będą kluczowe dla ewentualnego życia na księżycu.

Naukowcy chcą dowiedzieć się czy w oceanie na Europie zachodzą podobne reakcje chemiczne, jak w ziemskich zbiornikach słonej wody. Chodzi głownie o reakcje ze skałami, tworzenie się minerałów i uwalnianie wodoru.

Według szacunków ocean na Europie może mieć dużo większą głębokość niż zbiorniki na naszej planecie i sięgać nawet 25 kilometrów.

Drugim istotnym warunkiem do rozwoju życia na satelicie Jowisza mogą być utleniacze. "Utleniacze z lodu są jak dodatni biegun akumulatora. Substancje z dna oceanu mogą być jak biegun ujemny" - mówi Kevin Hand z JPL. "Życie i biologiczne procesy zamykające ten obwód motywują nas do odkrywania Europy" - dodał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.