Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warunki na Europie mogą być bardziej ziemskie niż przypuszczano. Księżyc Jowisza fascynuje naukowców

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
NASA/JPL-Caltech
Równowaga chemiczna na księżycu Jowisza może być podobna do ziemskiej. Oznacza to, że Europa może być w stanie zapewnić warunki do rozwoju życia.

Europa to księżyc Jowisza, na który naukowcy patrzą z ogromną nadzieją. Pod lodową skorupą znajduje się ocean słonej wody. Warunki na naturalnym satelicie największej planety Układu Słonecznego to temat wielu analiz i badań.

Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie porównali potencjał powstawania wodoru i tlenu na Europie z warunkami panującymi na Ziemi. Wzięto pod uwagę brak aktywności wulkanicznej na księżycu. Badania wykazały, że liczby byłyby porównywalne biorąc pod uwagę skalę dwóch światów. W obu produkcja tlenu jest około 10 razy wyższa niż produkcja wodoru - podaje NASA.

Według badaczy cykle powstawania wodoru i tlenu w oceanie Europy będą głównym motorem przemian chemicznych. Te procesy będą kluczowe dla ewentualnego życia na księżycu.

Naukowcy chcą dowiedzieć się czy w oceanie na Europie zachodzą podobne reakcje chemiczne, jak w ziemskich zbiornikach słonej wody. Chodzi głownie o reakcje ze skałami, tworzenie się minerałów i uwalnianie wodoru.

Według szacunków ocean na Europie może mieć dużo większą głębokość niż zbiorniki na naszej planecie i sięgać nawet 25 kilometrów.

Drugim istotnym warunkiem do rozwoju życia na satelicie Jowisza mogą być utleniacze. "Utleniacze z lodu są jak dodatni biegun akumulatora. Substancje z dna oceanu mogą być jak biegun ujemny" - mówi Kevin Hand z JPL. "Życie i biologiczne procesy zamykające ten obwód motywują nas do odkrywania Europy" - dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto