Facebook Google+ Twitter

Warunki pracy w polskich biurach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-27 15:51

Warunki pracy można rozpatrywać pod różnym kątem – odpowiedniego wyposażenia, sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy czy też samej estetyki pomieszczenia. Jak powyższe kwestie wyglądają w polskich biurach?

Czy warunki pracy zawsze odpowiadają wytyczonym standardom?

Najważniejsza w pracy biurowej jest ergonomia. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy warunki, w których pracujemy, nie wpływają niekorzystnie na nasz stan zdrowia. Musi o nie zadbać pracodawca. Wymogi w sprawie odpowiednich warunków pracy zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa
i higieny pracy. Z zapisów tam zawartych wynika, że na każdego
z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy musi przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia, a także co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi, czyli powierzchni niezajętej przez urządzenia, np. ksero czy inne sprzęty.

Jeżeli chodzi o wysokość pomieszczenia, w którym wykonuje się stałą pracę, to nie może być ona mniejsza niż:

3 m w świetle, jeżeli w pomieszczeniu nie ma czynników szkodliwych dla zdrowia,
3,3 m w świetle, jeżeli w pomieszczeniu wykonywane są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia.
Wysokości podane powyżej mogą zostać obniżone w razie zastosowania klimatyzacji, jeżeli wyrazi na to zgodę państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Wysokość pomieszczenia może
w takiej sytuacji być zmniejszona do:

2,5 m w świetle:
- jeżeli w pomieszczeniu jest zatrudnionych nie więcej niż czterech pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej 15 m3 wolnej powierzchni pomieszczenia,
- w pomieszczeniu usługowym, produkcyjnym drobnej wytwórczości znajdującym się w budynku mieszkalnym, jeżeli przy wykonywanych tam pracach nie występują pyły lub substancje szkodliwe dla zdrowia oraz hałas nie przekracza dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku w budynkach mieszkalnych, a na jednego pracownika przypada co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia;

2,2 m w świetle – w dyżurce, portierni, kantorze, kiosku ulicznym, dworcowym oraz innym, a także w pomieszczeniu znajdującym się na antresoli otwartej do większego pomieszczenia.
Zapisy zawarte w rozporządzeniu niejednokrotnie nie przekładają się na warunki panujące w polskich biurach. Szczególnie niekorzystnie na nasze zdrowie, głównie na wzrok, wpływa nieodpowiednie oświetlenie w miejscu pracy biurowej. Zazwyczaj są to jedynie górne lampy, tzw. jarzeniówki, które powodują zmęczenie oczu. Do tego długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera jeszcze bardziej obciąża nasz wzrok. Często my sami również nie zastanawiamy się, w jaki sposób należy ustawić monitor czy w którą stronę powinno być skierowane oświetlenie, aby nie męczyć dodatkowo naszych oczu. Czasami wystarczy odpowiednio ustawić monitor, aby wzrok mógł odczuć ulgę. Zazwyczaj jednak osoby pracujące przy komputerze prędzej czy później zmuszone są do noszenia okularów.

Pomimo zapewnienia odpowiednich warunków pracy, dostosowania biurka do naszych wymiarów, odpowiedniego ustawienie naszego komputera jesteśmy i tak skazani na liczne dolegliwości, które nie występują od razu, ale postępują stopniowo. Do najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z siedzącą pracą biurową należą:

zespół cieśni nadgarstka,
bóle i stany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
zapalenie nadkłykcia kości ramiennej,
przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki,
zapalenie okołostawowe barku,
choroby narządu wzroku,
alergie.
Zapewnienie odpowiednich warunków pracy z pewnością może zmniejszyć dolegliwości związane z siedzącym trybem pracy, ale nie może ich wyeliminować. Prędzej czy później dadzą o sobie znać, tym bardziej że nie wszystkie polskie biura spełniają wymagane standardy. Nadal wiele jest takich, które znacznie odbiegają od wizerunku idealnego miejsca pracy. Być może z biegiem lat ulegnie to zmianie, ale obecnie wiele należałoby jeszcze zmienić.


Roman Cieciuch (Zielona Linia)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.