Facebook Google+ Twitter

Wąskotorówka nie pojedzie już nad zalew?

W związku z budową drugiego etapu bytomskiej obwodnicy najstarsza na świecie kolejka wąskotorowa być może przestanie działać. Czy uda się uratować zabytek kursujący pomiędzy Bytomiem a Miasteczkiem Śląskim?

fot. GKW8 maja 2006 roku ówczesny prezydent Bytomia wbijając w ziemię łopatę, oficjalnie rozpoczął budowę drugiego etapu obwodnicy. Ma to być nowoczesna droga mająca odciążyć centrum miasta z ruchu tranzytowego, ale jak się dziś okazuje, stała się poważnym zagrożeniem dla górnośląskiej wąskotorówki.

Cały problem tkwi w budowie tunelu pod nasypem kolejowym przy ulicy Celnej. Z jego powodu w październiku zeszłego roku zdemontowano linię kolejki. Pomimo zrealizowania niektórych prac przed czasem, roboty przy przejeździe pod torami są opóźnione o ponad 3,5 miesiąca. Członkowie Stowarzyszenia Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej biją na alarm, ponieważ jeśli wykonawca nie zdąży do wiosny ze skończeniem tunelu i odbudową zdemontowanego odcinka szlaku, to charakterystyczne drewniane wagoniki nie zawiozą już ludzi nad Chechło.

fot. GKWTo poważny problem, bo GKW nie może sobie pozwolić na "przeczekanie" jednego sezonu. Poza kolejką parkową w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, linia pomiędzy Bytomiem, a Miasteczkiem Śląskim jest jedynym źródłem dochodu stowarzyszenia. Bez niej GKW nie otrzyma nawet zwrotu z Urzędu Miasta Bytomia za bilety ulgowe. To grozi bankructwem, ponieważ bez tych pieniędzy stowarzyszenie nie opłaci rachunków za cały rok. Poza tym, po opuszczeniu jednego sezonu, ubytki w torowisku spowodowane kradzieżami złomu mogą być tak poważne, że ich uzupełnienie może okazać się nieopłacalne.

Co ciekawe, ten zabytek techniki nie jest dotowany ani przez województwo, ani przez żadne miasto, przez które przechodzi linia Bytom-Miasteczko Śląskie. Nawet Bytom - właściciel wąskotorówki - poza wspomnianymi zwrotami za bilety ulgowe nie łoży na jej utrzymanie. Jest to ewenement na skalę kraju, bo inne polskie kolejki stale otrzymują wsparcie finansowe od samorządów. Przykładem może być żuławska kolej dostająca od Urzędu Marszalkowskiego 350 tysięcy zł rocznie na swoją działalność lub wielkopolska wąskotorówka kursująca z Gniezna do Witkowa, która niebawem ma otrzymać 4,5 miliona złotych na remont parowozu, rekonstrukcję wagonów oraz wybudowanie odgałęzienia z Witkowa do Skorzęcina. Członkowie GKW o takiej pomocy nawet nie śnią.

fot. GKW Z informacji jakie uzyskaliśmy od członków GKW, były już prowadzone rozmowy z Urzędem Marszałkowskim na temat dotacji, lecz władze wojewódzkie nie wyraziły zgody na dofinansowanie wąskotorówki ze względu na niską jakość uslug i niewielką częstotliwość przewozów. Bytom natomiast nie wspiera GKW, ponieważ podczas przekazywania stowarzyszeniu opieki nad kolejką, takie zostały wynegocjowane warunki współpracy.

Niedawno pojawił się jednak płomyczek nadziei. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe wraz z Urzędem Miejskim w Bytomiu zwróciły się do Unii Europejskiej o dotacje na kompletną naprawę 20 lokomotyw, remont dworca, całego torowiska i parowozownii w Karbiu. Poza tym mają zostać wybudowane dwa nowe przystanki oraz osiem wagonów letnich. Projekt przeszedł już przez Urząd Marszałkowski i czeka w Brukselii na akceptacje, bądź ewentualne odrzucenie. Jeśli stowarzyszenie zbankrutuje, to pieniądze najprawdopodobniej przepadną.

Co więc stanie się z bytomską wąskotorówką? Nie wiadomo. Nie porzucono jeszcze nadziei, że wykonawca robót przy Celnej wyrobi się na czas lub zaliczy chociaż małe spóźnienie. W innym przypadku bez pomocy Bytomia i województwa, najstarsza na świecie kolejka wąskotorowa nie wyjedzie już na tory.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kobieta lubi kolej? hehe sosna zapraszam na mój stary blog. peron2.blox.pl. kolej ślaska :)
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za ciekawy temat
Mam nadzieje, ze kolejka jednak ruszy.
;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik. Może uda się w W24 zbudować lobby kolejowo-turystyczne?
I temat z linkiem wrzuć na listę dyskusyjną pl.soc.kolej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.