Facebook Google+ Twitter

Waszyngton i Bruksela wzywają Białoruś do nie łamania praw człowieka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-11 11:10

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały władze Białorusi do zaprzestania łamania praw człowieka. Jak informuje niezależny portal Karta-97 - wspólne stanowisko powstało podczas wizyty prezydenta Georga Busha na szczycie UE-USA w Słowenii. Bruksela i Waszyngton domagają się od Mińska uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zaprzestania łamania praw człowieka.

Chodzi między innymi o represje wobec działaczy opozycji, naruszanie swobody wypowiedzi i kontrolę prasy. Biały Dom już w lutym zaostrzył sankcje ekonomiczne wobec białoruskich firm. Unia Europejska natomiast przedłużyła na rok zakaz wjazdu na swoje terytorium dla kilkudziesięciu wysokich rangą urzędników białoruskiej administracji i prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Niezależni białoruscy komentatorzy sugerują, że jeśli władze w Mińsku nie odniosą się pozytywnie do ponawianych przez Waszyngton i Brukselę apeli, to Białoruś nie będzie mogła liczyć na żadne finansowe wsparcie ze strony Unii.

Bruksela chce przeznaczyć na pomoc państwom Europy Wschodniej 12 miliardów euro. Bez spełnienia warunków stawianych przez Unię, Mińsk nie może jednak liczyć na zbyt duże wsparcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.