Facebook Google+ Twitter

Watch docs. Festiwal filmowy o prawach człowieka już w grudniu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-09 16:36

7 grudnia w Warszawie rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – jeden z dwóch największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, od 12 lat konsekwentnie popularyzujący filmy dokumentalne wśród polskiej publiczności.

 / Fot. logoW ciągu 10 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. W tym roku po raz pierwszy w historii projekcje festiwalowe odbędą się równolegle w dwóch polskich miastach - Warszawie (7 - 16 grudnia) i Lublinie (7 - 10 grudnia).

Jednym z najciekawszych punktów tegorocznego programu WATCH DOCS będzie retrospektywa twórczości Jafara Panahiego - tegorocznej laureata Nagrody im. Sacharowa.

W konkursie zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka. O nagrodę WATCH DOCS ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich walczyć będzie 15 filmów.

Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również 4 repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć, czyli przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Zbliżenia, w tym roku poświęcone sytuacji w Birmie, Dyskretny urok propagandy , tym razem koncentrujący się na propagandzie genderowych stereotypów - tu m.in. kilka starszych hollywoodzkich superprodukcji, zestaw archiwalnych filmów edukacyjnych, a także serbska komedia Parada - zdobywca nagrody publiczności na tegorocznym Berlinale oraz Nowe filmy polskie - najciekawsze polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu. 12. edycja WATCH DOCS to także z niecierpliwością oczekiwany przez festiwalową publiczność powrót sekcji filmów krótkometrażowych.

W Warszawie festiwalowe projekcje odbędą się w kinie Iluzjon, kinie Muranów, w kinie Lab i Laboratorium (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) oraz w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W Lublinie filmy 12. WATCH DOCS będzie można zobaczyć w sali projekcyjnej lubelskiego ośrodka TVP.

Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie i Lublinie, WATCH DOCS rusza w Polsce - w 2013 roku jego objazdowa odsłona zawita do 40 polskich miast.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.