Facebook Google+ Twitter

Waterboarding, czyli podtapianie w imię Boga

Sarah Palin, kandydatka na urząd wiceprezydenta USA stwierdziła, że "waterboarding" jest sakramentem chrztu dla terrorystów. Amerykanie nie są skłonni aprobować tortur, chociaż możliwość osobistego podtopienia podejrzanego podoba się wielu.

Sonda

Czy tortury powinny być legalnym środkiem prawnym podejmowanym w imię wyższej konieczności?

 / Fot. By Derivative work: Ferrylodge, original photo by Pfc. Christopher Grammer, 50th Public Affairs Detachment (Image:Sarah Palin Kuwait 13.jpg) [Public dKontrowersyjna wypowiedź kandydatki na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych poruszyła część amerykańskich obywateli. Sarah Palin, republikanka wystąpiła z przemówieniem podczas konferencji Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego Ameryki (NRA - National Rifle Association of America). Jej słowa o "waterboardingu, który jest chrztem dla terrorystów" nie zyskały bezkrytycznej przychylności. Słowa oburzenia wyrazili zarówno przeciwnicy metod jakimi CIA maltretowała swoich więźniów, jak też przedstawiciele ugrupowań chrześcijańskich. Zwracano uwagę na pewne nadużycie względem pojęcia sakramentu chrztu.

Waterboarding – tortura, zabroniona przez prawo międzynarodowe. Polega na tym, że skrępowanego więźnia strażnicy przywiązują do ławki, która przechylona jest pod kątem 10-20 stopni. Jego głowę umieszczają poniżej poziomu stóp, twarz przykrywają celofanem, mokrą lub suchą szmatą, a następnie polewają wodą. Więzień zaczyna się dławić i kopać nogami. Poddany tej torturze odnosi wrażenie, że tonie i dusi się. Utonięcie nie następuje dlatego, że dzięki przechylonej sylwetce woda nie spływa do płuc pozostając cały czas w gardle, ustach i zatokach. W zależności od sprawności przesłuchujących więzień wytrzymuje od kilku do kilkunastu sekund. U ofiar tego rodzaju tortur mogą występować zaburzenia psychiczne. Wiele osób po takim przeżyciu ma np. lęk przed prysznicem. - (cyt. za Wikipedia)

Podtapianie zyskało swoją złą sławę przede wszystkim za sprawą amerykańskich tajnych więzień CIA, które odkrywano nawet na terytorium Polski.

Ciekawie wobec powyższego zarysowały się wyniki badań sondażowych jakie przeprowadzono wśród Amerykanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.