Facebook Google+ Twitter

Wątpliwe Style w TVN

TVN Style- poradnik dla kobiet z klasą, program, dzięki któremu możemy zapomnieć o stereotypowej roli w kulturze i społeczeństwie. Czy na pewno?

TVN Style. Tak, to jest program dla kobiet. Powiem więcej, to nie tylko program, ale poradnik dla kobiet z klasą, lub dla tych, które chcą mieć klasę. Nie wiesz, jak się spakować na wyjazd, w co ubrać, jak idealnie posprzątać dom, stworzyć w nim nastrój miłości, ciepła i bezpieczeństwa? Oglądaj TVN. Telewizja pomoże ci zostać idealną kobietą. To przecież nie prawda, że nie można równocześnie wychowywać dzieci, realizować karierę zawodową, dbać o dom i przy tym wszystkim świetnie wyglądać i być wypoczętą. To nie prawda, że w takich programach pokazuje się stereotyp kobiety i daje receptę, jak go realizować. Przecież nasze role społeczne wynikają z "naturalnej różnicy płci"! Nikt mi nie powie, że gotowanie, czy sprzątanie to męskie zajęcia! Powszechnie wiadomo, że kobiety się najlepiej zajmują takimi drobiazgami, a mężczyźni są od wielkich i poważnych spraw. Od polityki, walki o kraj, dbania o pieniądze, poważnych rozmów, od samochodów, kabelków, TVN Turbo.

Kobieta nie poradziłaby sobie z tym wszystkim, to za trudne. Zawsze było wiadomo, że dziewczynki mogą czytać książki, a chłopcy świetnie radzą sobie z matematyką. Logiczne i ścisłe myślenie to taka naturalna zdolność mężczyzn. A jak mężczyzna tak myśli cały dzień, liczy, zajmuje się poważnymi sprawami, to wieczorem musi się zrelaksować, oglądając na przykład samochodziki podobne do tych z dzieciństwa. Wszystko układa się w idealną całość, bo telewizja wie, co jest dla kogo. Samochody, książki przygodowe, kolor niebieski dla chłopców; lalki, książki miłosne, kolor różowy dla dziewczynek. Jak chłopiec bawi się lalką, a dziewczynka samochodzikiem to jest dziwne, to wręcz patologia. Do podobnych sytuacji lepiej nie dopuszczać, bo nie wiadomo jak się skończą. W telewizji wyraźnie mówią: dla dziewczynek lalki, dla chłopców samochody.

Jak by to wyglądało gdyby mężczyzna gotował i sprzątał, a kobieta nie? Prawie jak w cyrku! Taki model nie pasuje do świata, który przedstawia nam telewizja. Jak telewizja tak pokazuje, znaczy, że tak jest. Niczego nie spłyca, pokazuje samo życie. Bo mężczyzna z miotłą to pantoflarz, a kobieta w samochodzie to nie kobieta, tylko feministka. Feministki zaś nie są kobietami. Nie golą nóg, palą staniki, często są brzydkie i na pewno, żadna nigdy nie miała mężczyzny. Jakby któraś miała, nie wymyślałaby dziwnych protestów i tych marszów "zboczonych kobiet", a tak nie mają co robić bez mężczyzn i wymyślają głupstwa. Oczywiście do tego wszystkiego dochodzą hormony, które buzują jak gejzery. Gdyby były normalne, cieszyłyby się, jak pani z dzisiejszego programu w TVN Style o idealnej gospodyni domowej. Dostałaby każda po srebrnej zmiotce i mogłyby robić swoje, według zasad i naturalnych różnic płci.

Jak oglądałam dziś ten program, wzruszyłam się. Pani dostała srebrną zmiotkę (drugie miejsce), powiedziała, że nic nie szkodzi, że nie wygrała, bo czuje się idealną gospodynią i widzi, jak odmieniło się jej życie odkąd zaczęła dokładnie sprzątać. Ta kobieta ma styl - pomyślałam. Mąż jest z niej dumny, powiedział o tym w telewizji. W TVN pokazali zmiany w domu, powiedzieli, że to jej zasługa i wręczyli nagrodę - komplet ściereczek i mopa. Na prawdę styl, przez duże "s".

Teraz nie wiem, co myśleć o sobie. Nie jestem idealną gospodynią. Nie przyznaliby mi nawet papierowej ściereczki. Myślałam zawsze, że jestem kobietą, ale dowiedziałam się, że feministka to nie kobieta. Później dowiedziałam się, że feministka to istota, która przeważnie ma piersi, nie goli nóg, pali staniki, odczuwa satysfakcję, kastrując koty (tak twierdzi Grochola) i generalnie jest zboczona! Wykastrowałam jednego kota, ale nie czułam satysfakcji. Nie mam stylu, ale sprzątać w programie i tak nie zacznę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Retoryka walki... Biedne kobiety nie są w stanie odeprzec, wyprzeć jątrzącego stereotypu. Gnuśni i dziecinni faceci nurzają się w motoryzacyjnych marzeniach TVN turbo i zacierają ręce - patyjarchat ma się dobrze, nawet na kobiecych kanałach... Po co ten ton? Czy "złota zmiotka" nie może być czymś równoważnym dla "złotej rączki"? Czy uczciwa, rzetelna (czasem nawet satysfakcjonująca) praca musi być wytrychem, który hańbi? Felieton dotyczy chwili jednak jest wykwitem za nim stojącej idei. Erzacem idei...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dla Natalii, widzę, że zrozumiała moje wywody. Tak, napisałam, że "złota zmiota" to tylko jeden głupkowaty program :)

A feminizm... zależy, co rozumiesz przez to pojęcie. Też lubię równowagę :)
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny brytyjski program "What not to wear" z Triny i Susanah? On był świetny, gdy był na czasie, tzn jakiś rok temu. Moda się zmienia błyskawicznie a w Polsce puszcza brytyjskie programy o modzie z co najmniej półrocznym opóźnieniem. Wniosek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przesada. NA TVN Style jest sporo fajnych programów... :) A "złota zmiotka" to tylko jeden głupkowaty program ;)

A feminizm... Jestem jego przeciwniczką. W życiu ważna jest równowaga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to bywa z felietonami, pisze się je pod wpływem refleksji. W tym przypadku jest tak samo. Naturalnie, nie przekreślam całego kanału, choć faktycznie można to zrozumieć w ten sposób. Celem mojego tekstu, i główną jego intencją jest pokazanie, jak trwałą i silnie zakorzenioną rzeczą może być stereotyp. Ten felieton ma budowę klamrową. Moje rozważania i uwagi wychodzą od myśli motywującej, na niej się również kończą, dlatego mogłaś pomyśleć, że krytykuję cały program i, że cały felieton jest o tym. Jednak myśl motywująca to tylko pretekst do odkrycia przemyśleń zawartych gdzieś w środku pracy. Kluczowe zdanie to: telewizja wie, co jest dla kogo. Czyli- osoby twrzące programy znają stereotyp (bo stereotypy są powszechne) kobiety i mężczyzny, dlatego wpychają te śmieszne programy do kanału TVN Style, który moim zdaniem jest na poziomie, ale jego styl psuje i zniesmacza 'złota zmiotka'- symbol stereotypowej gospodyni. A jak wiemy, to nieprawda, że tylko kobiety zmiatają, styl życia to kwestia umowy partnerskiej, nie stereotypu (m.in. tego z TVN-u). Tyle ode mnie. Mam nadzieję, że rozwiałam wszelkie niejasności. I tak na przyszłość- trudno oceniać felieton, nie wczytując się w jego (przeważnie ukryty) sens.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.08.2007 18:46

Ale przecież na TVN Style są świetne programy. Trzeba tylko troszkę poszperać ;-)
Np. 'Za drzwiami aktorskiego studio' z super prowadzącym Jamesem Liptonem.
Polecam wywiad z Johnym Deepem i Angeliną Jolie. Daleko tu od skandali i plotek. Tutaj jest prawdziwa rozmowa. (obydwa wywiady do obejrzenia na youtube - polecam!)
No i jest jeszcze kontrowersyjny 'Magiel towarzyski' - gdzie prowadzący troszkę prostują kręgosług naszym gwiazdkom i świetny brytyjski program "What not to wear" z Triny i Susanah.
Trudno chyba tak ocenić cały kanał po jednym programie dla 'gospodyń'. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jakiś kanał pomyślany i robiony dla "kucharek", tak jak seriale tv i kolorowe pisemka dla pań sprzedawane przy kasie w Biedronce. Żeby sobie kobieciny wielki świat pooglądały, oprowadzane po nim przez królową "Bezę".
Pewnie nie dowiedziałbym sie o jego istnieniu , gdyby nie rozmowa Oleksego z Gudzowatym. "Beza" jeszcze tam występuje ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.