Facebook Google+ Twitter

"Wątpliwość” niewątpliwie dobra

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-02-20 16:40

Starcie dwóch całkiem różnych jednostek na tle etycznych i moralnych dylematów, to tematyka najnowszego filmu Johna P. Schanley’a. Ekranizacja, słynnej sztuki wystawianej na Broadwayu, otrzymała pięć nominacji do tegorocznych Oskarów.

plakat filmowy/materiały promocyjne/Miramax/dystrybutor / Fot. Miramax/dystrybutorJest rok 1964. Amerykanie borykają się z ciężkimi czasami. Przed rokiem, w zamachu, zginął uwielbiany przez obywateli prezydent John F. Kennedy, a ludzie stracili do siebie zaufanie. W katolickiej szkole w Bronxie poznajemy troje duchownych: liberalnego i nowoczesnego ojca Flynna, którego kazania zachwycają miejscowych mieszkańców, konserwatywną dyrektorkę, siostrę Aloysius oraz młodą, naiwną zakonnicę James, która jest nauczycielką.

kard z filmu/materiały promocyjne/Miramax/dystrybutor / Fot. Miramax/dystrybutorPewnego dnia ostatnia z wymienionych postaci zaczyna mieć podejrzenia co, do księdza, który w szkole cieszy się bardzo dobrą opinią, zarówno uczniów jak i rodziców. Młoda siostra spostrzega niezwykłe, być może niedozwolone relacje między ojcem Flynnem a jednym z uczniów. Swoimi obawami dzieli się ze swoją przełożoną siostrą Aloysius, która rozpoczyna śledztwo i moralną oraz światopoglądową krucjatę przeciw Flynnowi. Między dyrektorką a proboszczem dochodzi do konfliktu, bo żadna ze stron nie chce ustąpić i nie przyjmuje do świadomości argumentów drugiej strony. Aby poznać prawdę o możliwym molestowaniu seksualnym czarnoskórego chłopca, trzeba pójść drogą podstępu i grzechu oddalając się tym samym od umiłowanego Boga.

kard z filmu/materiały promocyjne/Miramax/dystrybutor / Fot. Miramax/dystrybutorSztuka, na podstawie której powstał film, przed czteroma laty zdobyła nagrodę Pulitzera za najlepszy dramat. Reżyser chcąc przenieść tę ciekawą historię na ekrany kin, zadbał o cenionych aktorów. Jak się okazuje wybór nie mógł być lepszy, bo cała trójka wypada przyzwoicie i odgrywa swoje role z pasją, odpowiednią postawą i dyscypliną, ważną w filmie o tej tematyce. A dogłębna i ciekawa kreacja bohaterów sprawia, że właściwie nie wiemy komu kibicować, kto może mieć racje. Czy ojciec Flynn rzeczywiście jest winny, a może oskarżenia to wymysł naiwnej i przewrażliwionej młodej siostry James. Ciężko to rozwikłać, dlatego odkrywając film scena po scenie czujemy się nienasyceni i wciąż ciekawi. Ciekawostką z pewnością jest to, że zarówno jak w przypadku sztuki, reżyser John Shanley prawdą o winie księdza podzielił się tylko z odgrywającym tę rolę Philipem Hoffmanem - przeżywającemu ostatnio drugą młodość i eksplozję aktorskich umiejętności, co do których po roli w „Capote” nikt nie może mieć wątpliwości.

Podobnie jest z wielokrotnie nagradzaną Meryl Streep. Aktorka ani na krok nie odstępuje swojemu filmowemu rywalowi pokazuje, że potrafi zagrać praktycznie wszystko, bo w roli konserwatywnej zakonnicy, łamiącej własne zasady dla odkrycia prawdy, jest naturalna i zdyscyplinowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.02.2009 20:09

właśnie ostatnio testuje zwiększenie z 3 do 4 zdjęć, gdy tekst jest dłuższy, tak jak ten, niestety często fotki niefortunnie sie układają ze względu na ramkę "warto przeczytać" w panelu edytorskim wygląda to inaczej tutaj inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam i podzielam w dużej mierze Twoje zdanie. Mam taką techniczną uwagę: czy nie za dużo w ostatniej każdej Twojej recenzji jest zdjęć? Mam wrażenie, że tekst zalewają mi fotki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.02.2009 17:17

po ostatniej krytyce, unikam takich zwrotów jak fantastycznie, rewelacyjnie etc. a przyzwoicie uznawane jest jako synonim dobrego... choć to nie to samo..

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Reżyser chcąc przenieść tę ciekawą historię na ekrany kin, zadbał o cenionych aktorów. Jak się okazuje wybór nie mógł być lepszy, bo cała trójka wypada przyzwoicie"

przyzwoicie? co najmniej fantastycznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.