Facebook Google+ Twitter

Watra pamięci. Druh Kamyk i jego bohaterowie

W tym roku przypada 111 rocznica urodzin Aleksandra Kamińskiego oraz 71 rocznica słynnej Akcji pod Arsenałem opisanej w „Kamieniach na szaniec”. W tych dniach składamy hołd Druhowi Kamykowi oraz jego bohaterom z „Zośki i Parasola”.

Warszawski Arsenał, stan z 1938 roku. Miejsce słynnej akcji pod Arsenałem. / Fot. Henryk Poddębski/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Arsena%C5%82_w_Warszawie_1938.jpgMamy już za sobą pierwszą uroczystość. W minioną sobotę Dom Spotkań z Historią w Warszawie gościł o wybitnych znawców tematu, którzy opowiadali o etosie Szarych Szeregów, o przesłaniu „Kamieni na szaniec” i aktualnym odbiorze tej książki. Równolegle w Warszawie odbył się tradycyjny, już 44., harcerski Rajd Arsenał.

Jutro, 26 marca, Stowarzyszenie Szarych Szeregów zaprasza nas na Mszę Świętą i Apel Poległych. Nabożeństwo odbędzie się w Katedrze Polowej [Warszawa, ul Długa 13/15] o godzinie 16. Natomiast o 17:30 rozpocznie się uroczystość pod Arsenałem [ul. Długa 52]. Do udziału w uroczystościach zaproszeni są wszyscy, którym wydarzenia opisane w „Kamieniach na szaniec” nie są obojętne.

O co naprawdę chodziło w Szarych Szeregach?

 / Fot. zbiory własneNatomiast 29 marca, w przeddzień rocznicy śmierci hm. Jana Bytnara i hm. Aleksego Dawidowskiego, Fundacja Harcerstwo Drugiego Stulecia zaprasza na Watrę pamięci Druha Kamyka i Jego Bohaterów. W domu Wspólnoty Polskiej w Warszawie [ul. Krakowskie Przedmieście 64] o godzinie 12 odbędzie się projekcja filmu „Oni szli Szarymi Szeregami”, a po nim dyskusja z udziałem twórcy filmu Mariusza Malca i konsultanta historycznego najnowszego filmu „Kamienie na szaniec” hm. prof. Grzegorza Nowika.

Poznaj sylwetkę Druha Kamyka

Tego samego dnia o godzinie 15:30 odbędzie się uroczysta Msza święta w „Kościele garnizonowym Szarych Szeregów” [kaplicy ss. Urszulanek przy ul. Wiślanej 2 w Warszawie]. To tu odbyło się pierwsze nabożeństwo po śmierci Rudego i Alka. Po Mszy św. w domu sióstr odbędzie się spotkanie z hm. Ewą Hoffmann-Piotrowską, autorką posłowia do najnowszego wydania książki Druha Kamyka.

Natomiast w Domu Spotkań z Historią [Warszawa, ul. Karowa 20] na godzinę 18:30 zaplanowano zapowiadające się ciekawie spotkanie i dyskusję o najnowszym, wywołującym rozliczne polemiki filmie Roberta Glińskiego „Kamienie na szaniec” z udziałem historyków, krytyków filmowych oraz twórców filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polecam film: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.