Facebook Google+ Twitter

Wątroba drukiem 3D. To możliwe!

Codziennie na świecie umiera co najmniej 18 osób oczekujących na transplantację. Jak najbardziej realną pomocą okazuje się być technologia druku 3D. Firma Organovo zapowiada, że w ciągu 12 miesięcy stworzy ludzką wątrobę.

Organovo - amerykańska firma z San Diego (Kalifornia) zapowiada rewolucję w dziedzinie, którą nazywa się biodrukiem, czy bioprintingiem. Nie dalej jak za 12 miesięcy zaprezentowana zostanie pierwsza na świecie wątroba człowieka, którą tworzy się dzięki technologii druku 3D. Świat medycyny i chorzy zyskają pomoc, której wartość trudno szacować w środkach płatniczych. Zarazem jest to świadectwem nieustannego progresu technik druku przestrzennego.

Biodruk jest w ogólnym zarysie podobny tej technologii druku 3D, która polega na nanoszeniu kolejnych warstw materiału. W efekcie otrzymuje się model przestrzenny. W tym przypadku, skład integruje żywe komórki, by ostatecznie osiągnąć odbitkę w druku w postaci tkanki organicznej. Wątroba, to wiele różnych komórek, ale Organovo osiągnęło zdolność produkcji hepatocytów. Potrafi też łączyć fibroblasty i komórki śródbłonka, co jest o tyle ważne, że największe wyzwanie stanowi właśnie umiejętne preparowanie systemu naczyń krwionośnych w wątrobie.

Mat. il. Ciało człowieka z wyszczególnionym umiejscowieniem wątroby. Examiner.com; licencja: CC3.0. / Fot. Tareq Salahuddin/Creative CommonsAmerykańska firma potrafi już podtrzymywać swój model w stanie aktywnego procesu życiowego. Jak powiedział wiceprezes Organovo, Mike Renard: Udało się nam osiągnąć grubość [tkanki - przyp. aut.] nie większą od 500 mikronów i utrzymać tkankę wątroby w stanie pełnej sprawności z fenotypowym pierwowzorem zachowania przez co najmniej 40 dni. Poddano pod rozwagę jakiego rzędu są to wielkości. Mikron, częściej już nazywany mikrometrem jest jedną milionową metra, czyli jedną tysięczną milimetra. Jedna kartka papieru na którym dokonuje się tradycyjny proces drukowania jest grubości 100 mikrometrów. Zatem tkanka tworzona przez Organovo jest porównywalna do grubości pięciu kartek, których używamy na co dzień.

Już za rok, wątroba drukowana w technologii opracowanej przez firmę z San Diego będzie nieocenionym obiektem badań laboratoryjnych oraz przysłuży się w testach farmakologicznych. Jednakże wątroba z Organovo nie jest jeszcze oddawana z przeznaczeniem do transplantacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.