Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26737 miejsce

Watykan cofnął karę arcybiskupa Paetza. Duchowny może pełnić posługę biskupią

Watykan cofnął zakazy, które nałożył na arcybiskupa Juliusza Paetza po aferze molestowania przezeń kleryków. Poznańska kuria walczy o anulowanie tej decyzji - donosi serwis gazeta.pl.

Molestowanie kleryków przez abp. Paetza opisała osiem lat temu Rzeczpospolita. Sprawa nigdy nie trafiła do sądu, bo poszkodowani nie złożyli zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Paetz
nie przyznał się do zarzutów, ale musiał zrezygnować ze stanowiska metropolity poznańskiego w 2002 r.

W tym samym roku Watykańska Kongregacja ds. Biskupów zakazała duchownemu sprawowania posługi biskupiej w archidiecezji poznańskiej. Nie mógł udzielać sakramentu bierzmowania, wyświęcać kapłanów i konsekrować kościołów, odprawiać uroczystych mszy, przewodzić procesjom.

Jak pisze serwis gazeta.pl "kilka tygodni temu Kongregacja odwołała dekret. - Ksiądz arcybiskup od kilku lat się o to starał. Mamy nieoficjalną informację, że taką decyzję podjęto. Czekamy na pismo z Watykanu - słyszymy w poznańskiej kurii metropolitalnej".

Decyzja Watykanu nie podoba się arcybiskupowi poznańskiemu Stanisławowi Gądecki. Zabiega on o to, by nie przywracać przywilejów Paetzowi. - Rzeczywiście, toczą się w tej sprawie pewne konsultacje - mówi rzecznik kurii ks. Maciej Szczepaniak.

Według dziennikarzy "Gazety Wyborczej" zniesienie kary może mieć związek z faktem, że "abp Paetz ma w Stolicy Apostolskiej znajomości. W latach 60. i 70. pracował w sekretariacie synodu biskupów w Rzymie. Później był prałatem antykamery papieskiej - decydował, kogo dopuścić do papieża".

Czytaj więcej w serwisie gazeta.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To w Stolicy Apostolskiej też liczą sie znajomości,a może jeszcze jakieś inne konszachty?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może teraz i Prokuratura weźmie się za robotę. Nastąpiłoby prawdziwe oczyszczenie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.