Facebook Google+ Twitter

Watykan: Koncert dla Benedykta XVI

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-17 21:55

W Auli Pawła VI w Watykanie rozbrzmiały najsłynniejsze kompozycje fortepianowe, wykonane na siedmiu instrumentach z różnych epok, od XVIII do XIX wieku. Wykonała jej chińska pianistka Jin Ju, a wśród słuchaczy był papież Benedykt XVI, który także gra na fortepianie.

Koncert rozpoczęło preludium Bacha, wykonane na przypominającym stół pianinie z końca XVIII wieku, a zakończyła Parafraza Rigoletta Liszta, której dźwięki artystka wydobyła z instrumentu bardzo przypominającego już współczesny fortepian. Była tez Ballada n. 4 opus 52 Chopina, odegrana na fortepianie paryskiej firmy Erard z końca XIX wieku.

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że w Auli Pawła VI rozbrzmiały dźwięki, których słuchali ludzie w przeszłości i podkreślił, że fortepian to jeden z najbardziej znanych i ulubionych instrumentów słynnych kompozytorów. Papież podziękował organizatorom koncertu, akademii pianistycznej w mieście Imola na północy Włoch i wykonawczyni. Następnie podkreślił, że muzyka służy porozumieniu między ludźmi i narodami i buduje jedność. Zauważył, że muzyka "nadaje kształtu temu, czego nie sposób wyrazić w słowach" i że wielka muzyka.

odpręża ducha i w niemal naturalny sposób zachęca do wzniesienia umysłu i serca ku Bogu, w każdej sytuacji, zarówno radosnej, jak i smutnej ludzkiej egzystencji".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.