Facebook Google+ Twitter

Watykan: Najnowsze informacje ws. Piusa XII, pomagał Żydom?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-14 22:08

Pius XII stworzył tajną organizację, która w czasie drugiej wojny światowej pomagała Żydom. Ujawnił to ostatni żyjący członek tej siatki, włoski ksiądz Giancarlo Centioni.

Tajna organizacja działająca pod nazwą "Raphael's Verein", stowarzyszenie św. Rafała powstała w Niemczech jeszcze przed wybuchem wojny. Na jej czele stał ks. Józef Kentenich, założyciel ruchu szensztackiego.

We Włoszech odpowiadał za nią ksiądz Anton Weber, niemiecki pallotyn, który był w kontakcie z papieżem i watykańskim sekretariatem stanu. Ksiądz Centioni został zaproszony do współpracy, ponieważ jako kapelan ochotniczej milicji faszystowskiej, tzw. czarnych koszul, mógł się okazać bardzo przydatny.

97-letni duchowny mówi w wywiadzie dla katolickiej agencji H20 news, że ks. Weber dostarczał rodzinom żydowskim pieniądze i paszporty, które "otrzymywał bezpośrednio od sekretariatu stanu jego Świątobliwości, na życzenie Piusa XII".

Rewelacje sędziwego duchownego pojawiły się na krótko przed niedzielną wizytą Benedykta XVI w rzymskiej synagodze, gdzie miały podnieść się głosy krytykujące postawę Piusa XII
podczas ostatniej wojny, a szczególnie wobec zagłady Żydów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dopisane palcem Bożym...

O beatyfikacji Piusa XII

Opublikowana w roku 2000 na oficjalnej stronie Watykanu encyklika Summi Pontificatus mao 28 punktów więcej niż oryginał z 1939 r. W pierwotnych 89 punktach tego dokumentu publikowanego w wersji prawdziwej z roku 1939, ale także w ogłoszonej pól wieku później, choćby przez wydawnictwo KUL (w roku 1987), nie poj awia się żadne z tych słów: Hitler, wojna, Polska, Niemcy. W dniu ogłoszenia tej encykliki, tj. 20 października 1939 r., papież nie zauważył wojennej pożogi, która toczyła się w centrum Europy, rzut piuską od Watykanu.

Najnowsza publikacja encykliki sfałszowanej, bo bogatszej o 28 punktów, ma sugerować, że papież jednak wybuch wojny zauważył, a nawet "surowo" ją piętnował. Niektóre źródła mówią o tym, że oryginalna encyklika nosi ślady odręcznych notatek i przypisów autorstwa Piusa XII. Czy były robione już po zakończeniu wojny, w zaciszu watykańskich komnat i po przeliczeniu aryjskich i niearyjskich trupów i teraz dodane - temu może ewentualnie zaprzeczyć tylko Watykan.

W Watykanie obowiązuje zasada niszczenia niewygodnych dokumentów, o czym pisał w 1999 r. rabin Hertzberg: Jest bowiem nie do pomyślenia, żeby Watykan nie usunął był obciążających dokumentów o delikatnych zagadnieniach. Ja mogę zaświadczyć o co najmniej dwóch dokumentach najwyżej wagi, które nie pojawiły się w rzekomo wyczerpującej jedenastotomowej kompilacji Akta i Dokumenty Stolicy Apostolskiej odnoszqce się do II wojny światowej.W tym wypadku zamiast kwity niszczyć, cudownie "odnaleziono" zagubione i dotąd utajnione punkty encykliki. Nawet w stalinowskim Związku Radzieckim nie dopisywano do starych dokumentów tego, czego w nich nie było. Najwyżej usuwano niewygodne fragmenty.

Jedno jest pewne, Pius XII nie będzie świętym tak szybko, jak chciał tego polski papa. B 16 po protestach, m.in. Abrahama Foxmana, dyrektora naczelnego ADL (Ligi Przeciwko Oszczerstwom), powołał kolejną, trzecią w powojennej historii watykańską komisję. Poprzednia, desygnowana przez J.P.2, miała szansę opublikować jedynie wstępny raport, który jednoznacznie poświadczył, że Pius XII doskonale wiedział o tym, co dzieje się z Zydami w Europie doby nazizmu. Ponieważ milczał, dla stwierdzenia świętości okazało się to nieprzydatne. Uzupełnienie encykliki przez dawno nieżyjącego jej autora można jednak potraktować jako cud świadczący o jego świętości.
JAROSŁAW MILEWCZYK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.