Facebook Google+ Twitter

Watykan oddalił odwołanie księdza Lemańskiego. Zarzuca duchownemu nieposłuszeństwo

Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa oddaliła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego i uznała za zasadne usunięcie duchownego z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy.

 / Fot. By Franciszek Vetulani (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons"Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego, stwierdzono zasadność motywacji co do procedury usunięcia z urzędu Ks. Wojciecha Lemańskiego" - czytamy w komunikacie kongregacji cytowanym przez kurię diecezji warszawsko-praskiej.

Dekret datowany jest na 18 grudnia. Kongregacja wytyka ks. Lemańskiemu brak szacunku i posłuszeństwa wobec ordynariusza oraz nauczania biskupów w kwestiach bioetycznych. Zdaniem Watykanu z tego powodu dalsza posługa duchownego, jako proboszcza "staje się niemożliwa".

"Publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa (kan. 521 § 2 KPK) i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła (kan. 1741 § 1 KPK)" - czytamy w dekrecie.

Tym samym Stolica Apostolska oddaliła rekurs (odwołanie) ks. Wojciecha Lemańskiego od dekretu arcybiskupa Henryka Hosera usuwającego go ze stanowiska proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy. Jak przypomina kuria zgodnie z decyzją ordynariusza ks. Lemański utracił prawo do pełnienia funkcji proboszczowskich, zamieszkiwania i przebywania na terenie parafii.

"Kuria Biskupia Warszawsko-Praska prosi wszystkich, którym leży na sercu dobro Kościoła i dobro Ks. Wojciecha Lemańskiego o uszanowanie decyzji Stolicy Apostolskiej" - czytam w stanowisku kurii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.12.2013 21:10

Nie wypowiem się. Nie leży mi na sercu dobro kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem przekonany, że gdyby sprawa trafiła do samego Papieża, a nie do jego urzędników - decyzja byłaby inna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na oficjalnej stronie Kurii internauci po zalogowaniu i przejściu przez sito[?] moderatora ks Lipki piszą posty opluwające ks Lemańskiego . Ksiądz " puszcza " wszystkie . Najbardziej ordynarne ,chamskie , wulgarne . Tak wygląda oblicze polskiego kościoła w adwencie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

... zgodnie z decyzją ordynariusza ks. Lemański utracił prawo do pełnienia funkcji proboszczowskich, zamieszkiwania i przebywania na terenie parafii.

„- W gromadzie żyję, to i z gromadą trzymam! Chcecie ją wypędzić, wypędźta, checie ją posadzić na ołtarzu, posadźta! Zarówno wszystko mi jedno!”

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pieszczoch gazety , czerwonego Adasia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie Franciszek jest tylko dobra marionetka wobec świata , A Watykanem rządzą inni , oto wielka tajemnica K.RZ.K. Dlaczego ludzie wciąż dają się tak manipulować tym szychom co maja władzę dzięki nim ,? kiedy w końcu nastanie czas reformacji tej instytucji państwowej . !

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sumie słusznie zarzuca. Skoro to wykracza poza kanon - spadaj !
Życie nie je bajka. Szczególnie kościelne.......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla nich, to jest jeden "baran" więcej złożony na ofiarnym ołtarzu. Dopóki będą trzebić w swoich kręgach porządnych duchownych, dopóty będą się czuć jak pączki w maśle w swoim zakłamaniu i samouwielbieniu. Dlatego mają takie prawo kanoniczne a nie inne. W końcu wszystko odbyło się zgodnie z ich wewnętrznymi uregulowaniami i należy "cicho być".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do papieża nawet ta sprawa nie trafiła . Szkoda .
Jeden biznesmen z Torunia może wszystko a ksiądz którego uwielbiali parafianie na bruk . KK sam sobie szkodzi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Walka z systemem jest rzeczą beznadziejną, jeśli czyniona jest w pojedynkę. Wiadomo przecież, że Kościół nie jest instytucją demokratyczną i nie pozwoli na niezależność wypowiedzi, o ile nie są to wypowiedzi wobec instytucji chwalebne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.