Facebook Google+ Twitter

Watykan: Światowa prapremiera filmu "Świadectwo"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 17:53

Benedykt XVI, dostojnicy z Kurii Rzymskiej i biskupi z wielu krajów, a także kilka tysięcy osób, w tym wielu Polaków, przybyło do watykańskiej Auli Pawła VI na światową prapremierę filmu "Świadectwo". Ten fabularyzowany dokument powstał na motywach wspomnień kardynała Stanisława Dziwisza o Janie Pawle II i jest ich znacznie rozszerzoną kontynuacją.

W filmie w reżyserii Pawła Pitery pojawiają się wątki, których nie ma w książce wieloletniego sekretarza papieża. Przede wszystkim fakt, że próba zamachu na Jana Pawła II w Fatimie w maju 1982 roku zakończyła się jego poważnym zranieniem, co ukrywano do tej pory. Twórcy filmu zajmują wyraźne stanowisko w sprawie zamachu na Placu Świętego Piotra. Przedstawiono go jako odpowiedź Moskwy na list, jaki Jan Paweł II wystosował do ówczesnego radzieckiego przywódcy Leonida Breżniewa po narodzinach "Solidarności". W filmie pojawia się zdanie, że odpowiedzią na ten list była "próba egzekucji na Placu świętego Piotra".

Jakkolwiek twórcy zapewniali, że starali się, aby film nie był zbyt polski, położono nacisk właśnie na wydarzenia w ojczyźnie papieża, jak narodziny Solidarności, stan wojenny, spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą w 1983 roku. Materiały archiwalne z Krakowa i Watykanu przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w których użyto autentycznych przedmiotów należących do papieża takich jak naczynia liturgiczne i jego ołtarz w walizce, zabierany na wycieczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.