Facebook Google+ Twitter

Watykan ujawni dokumenty z Tajnego Archiwum

Od marca do września w murach Muzeów Kapitolińskich w Rzymie oglądać będzie można ponad sto dokumentów pochodzących z Tajnego Archiwum Watykańskiego. Wśród nich zwiedzający będą mogli zobaczyć bullę papieską nakładającą ekskomunikę na Marcina Lutra oraz dokumenty z procesu Galileusza.

Bazylika św. Piotra na Watykanie / Fot. Andreas Tille, CC 3.029 lutego Tajne Archiwum Watykańskie zaprezentuje podczas wystawy Lux in arcana dokumenty skrywane dotąd przed światem. Pochodzące z ostatnich dwunastu stuleci akta po raz pierwszy pokazane zostaną opinii publicznej. Zadaniem wystawy jest także przybliżenie sposobu pracy Archiwum, tego jak działało kiedyś, a jak w XX wieku oraz dlaczego poszczególni papieże decydowali się przechowywać niektóre z dokumentów z klauzulą tajności.

Z tysięcy tajnych dokumentów wybrano ponad sto, które niebawem ujrzą światło dzienne. Zwiedzającym zaprezentowane zostaną m.in.: I przywilej Privilegium Ottonianum wydany przez cesarza Ottona, akta z procesu Galileusza, papieskie bulle dotyczące templariuszy, bulla o nałożeniu ekskomuniki na Marcina Lutra czy list członków angielskiego parlamentu do papieża Klemensa VII w sprawie rozwodu króla Henryka VIII z Katarzyną Aragońską. Zwiedzający zobaczą także jeden z listów napisanych przez Michała Anioła oraz nieznane dotąd dokumenty z czasów II wojny światowej.

Będzie to pierwsza taka wystawa i najprawdopodobniej ostatnia. Od 1 marca eksponaty oglądać będzie można w Muzeach Kapitolińskich. Wystawa, która potrwa siedem miesięcy już budzi ogromne zainteresowanie i podsyca wyobraźnię. Tajne Archiwum Watykańskie stanowi ogromne dziedzictwo kulturowe nie tylko dla religii katolickiej, ale także dla historii całego świata, co z pewnością sprawi, że wystawa stanie się ogromnym wydarzeniem nie tylko w świecie mediów, ale przede wszystkim nauki.

Zobacz film --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

graK
  • graK
  • 26.02.2012 11:01

Fantastyczne! Chciałabym mieć dostęp do tych ksiąg.
No i znać łacinę, rzecz jasna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czarna strona religii i papieży ciągnąca się przez stulecia! Ograniczanie wolności myśli ludzkiej, zabójstwa w imię władzy, Kościoła i papieży - lista jest olbrzymia popełnionych krzywd na ludzkości (inkwizycja) - poprzez wieki całe - w imię władzy i religii!

Ale jak widać na załączonym wideo i same dokumenta są w opłakanym stanie. Widać papieże nie przewidywali iż pomimo ich okrucieństw władzy i przemocy w imię "moralności", świat pójdzie naprzód i kiedyś z tych bezeceńnstw Kościoła trzeba będzie przed Społecznością świata - zdać Rachunek sumienia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 25.02.2012 15:44

Czy będą tam również ujawnione wszystkie tajemnice fatimskie? Łucja,póżniejsza siostra Łucja wszystko w Watykanie przekazała papieżowi.Mówi ona o poważnych moralnych problemach wewnątrz katolickiego kościoła. To prawda .Należy to zmienić ,naprawić ale krzywd np.pedofilii nigdy oddać nie można już. Matka Boża to wiedziała i o to ludzi prosiła aby byli moralni. Czy wszyscy duchowni katolickiego kościoła są moralni?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.