Facebook Google+ Twitter

Watykan. Za rok synod biskupów zajmie się sytuacją rozwodników

Unormowanie kwestii osób rozwiedzionych wynika z "ogólnej potrzeby przebaczenia". - Kościół jest matką, a ona musi przebyć tę drogę miłosierdzia i znaleźć formę miłosierdzia dla wszystkich - powiedział papież.

 / Fot. Wikimedia CommonsFranciszek konsekwentnie zmienia Kościół. Chce, aby podążał drogą bieżących przemian dnia dzisiejszego, zamiast tkwić wciąż we wczorajszym. Po podjęciu ostrej walki z pedofilią wśród duchownych i rozpoczęciu reformy Watykanu, w tym Kurii Rzymskiej i Banku Watykańskiego, pragnie teraz złagodzić niektóre rygory prawa kanonicznego i ułatwić, m.in. życie osób z rozwiedzionych małżeństw.

Postanowił zwołać za rok, w okresie 5-19 października 2014 r., III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Spotkanie będzie dotyczyć sytuacji katolików po rozwodach, którym – według papieża - należy ułatwić prostą drogę do sakramentów. Brytyjski tygodnik o profilu katolickim "The Catholic Herald", zwraca uwagę, że to ważne wydarzenie watykańskie, odbędzie się dopiero trzeci raz w nowożytnej historii Kościoła.

Przyszłoroczne spotkanie biskupów w Watykanie, ma być poświęcone rodzinie, w kontekście katolickiej ewangelizacji. Jak informuje oficjalnie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, tematem III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będą: "Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji".

Franciszek, w trakcie powrotu samolotem z Rio de Janeiro, w lipcu bieżącego roku, w rozmowie z dziennikarzami, zapowiedział, że nadzwyczajne zgromadzenie zajmie się, m.in. sprawą duszpasterstwa rozwiedzionych katolików, którzy "żyją w nowych związkach, a nie są dopuszczani przez Kościół do sakramentów, w tym do komunii świętej".

Papież postawił na zmiany Kościoła, więc chce zmienić także i ten stan rzeczy, gdyż - jak mówił - wynika to z "ogólnej potrzeby przebaczenia". - Kościół jest matką, a ona musi przebyć tę drogę miłosierdzia i znaleźć formę miłosierdzia dla wszystkich - powiedział papież w rozmowie z grupą dziennikarzy.

Komentarze budzi zapowiedź Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która zbiegła się, z sensacyjną, nową i postępową – na tle światowego katolicyzmu - decyzją Kościoła katolickiego w Niemczech. Otóż niedawno Archidiecezja Fryburga (w Badenii-Wirtembergii) wydała nowe, ale i nowatorskie wytyczne, które już obecnie ułatwiają osobom po rozwodzie, dostęp do wszystkich sakramentów kościelnych, w tym m.in. komunii świętej, chrztu i spowiedzi.

W obradach Synodu Biskupów, ma wziąć udział tylko 150 najwyższych rangą duchownych, czyli o 100 mniej niż w 2012 roku, podczas sesji zwyczajnej Walnego Zgromadzenia Biskupów, w sprawie nowej ewangelizacji, propagującej nowe zasady wiary chrześcijańskiej.

Według kodeksu prawa kanonicznego, nadzwyczajne zgromadzenia ogólne synodu biskupów, są zwoływane w sytuacji, kiedy Watykan, biskupi i księża powinni zająć się pilnymi sprawami Kościoła, które wymagają szybkiego i skutecznego rozwiązania.

Przyszłoroczny zjazd hierarchów w Watykanie będzie dopiero trzecim nadzwyczajnym synodem od 50 lat, czyli od czasu, kiedy w 1965 roku, te ważne zgromadzenia biskupów wznowił papież Paweł VI. Wtedy, efektem prac biskupów była sesja w 1969 roku, poświęcona poprawie współpracy między Stolicą Apostolską, a konferencjami episkopatów krajowych w poszczególnych państwach.

Kolejne (drugie) walne zgromadzenie biskupów świata odbyło się w 1985 roku. Zwołano je w 20. rocznicę zakończenia prac Soboru Watykańskiego II. Poświęcone było opracowaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego, który po odpowiednim przygotowaniu, został w ostatecznej wersji opublikowany 7 lat później.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.