Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3771 miejsce

Watykan zbudował finansowe imperium za pieniądze Mussoliniego?

Parafrazując sentencję pisarza i poety Antoine de Saint-Exupéry, który twierdził, że każde państwo ma tajemnicze krajobrazy z nietkniętymi wąwozami milczenia, z niedostępnymi górami i ukrytymi ogrodami, można odnieść to też do Watykanu.

 / Fot. Flicka/CC 3.0Tajemnice spoza Bramy Spiżowej tajemnego Watykanu, wychodzą na światło dzienne bardzo rzadko, a jeżeli - to skąpo ubrane w treści. Niedawno świat zaprzątał się wieściami, które wygrzebał, a potem wyniósł z apartamentu papieskiego, niesforny kamerdyner. Teraz zaś czytamy sensacyjne doniesienia z watykańskiej zielonej "łączki" brytyjskiego "Guardiana". Informacje pochodzą sprzed blisko 84 lat.

Tajne i drogie nieruchomości Watykanu

Brytyjski dziennik donosi, że dzięki pieniądzom faszystowskiego przywódcy Włoch, Benito Mussoliniego, otrzymanym w ramach rekompensaty za uznanie włoskiego rządu, Watykan - "poprzez sieć pozornie niepowiązanych firm" - kupił w swoim czasie drogie nieruchomości w trzech krajach Europy. Przez długie lata, wartość dóbr Stolicy Apostolskiej w tych krajach, osiągnęła pół miliarda funtów – czytamy w Watykan zbudował finansowe imperium. Ale to, że są one dobrami Kościoła, wciąż "pozostawało tajemnicą".

Brytyjski dziennik przypomina, że Watykan w lutym 1929 roku, kończąc spór z państwem włoskim - uznał i podpisał w Traktatach Laterańskich legalność rządu faszystowskiego w Rzymie, pod kierownictwem Benito Mussoliniego. Dyktator ówczesny odpłacił się szczodrze, mocno kulejącej wówczas i cierpiącej z powodu słabej kondycji finansowej, Stolicy Apostolskiej - obdzielając ją "poważnymi sumami pieniędzy". Według "Guardiana", Watykan doskonale wykorzystał pieniądze, umiejętnie inwestując je, m.in. w prestiżowe nieruchomości w Londynie, w Paryżu i Szwajcarii.

Najciekawsze jest to – pisze "Guardian", że przez lata nie wiedział o tajnej transakcji nikt, kto wiedzieć nie powinien. W tym czasie - przez długie lata - wartość kościelnych dóbr, zakupionych legalnie za "faszystowskie pieniądze", urosła do pół miliarda funtów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jest biedny Panie Andrzeju , wczoraj zeznał ,ze jego zwierzchnik kupuje mu buty [?]

Komentarz został ukrytyrozwiń

No patrzcie państwo, a ja żem myślał, że to papież o forsę na renowację tych wszystkich katedr modli się do Pana Boga, który zsyła mu na dywan walizki zielonych...

Dzięki za artykuł, dopiszę sobie tę informację jako pozycję 2056 na liście argumentów za apostazją, gdy kiedyś w końcu zachce mi się ruszyć tyłek do mojej parafii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego mnie to nie dziwi? Bo pewnie nie jestem polskim reżyserem filmowym zamieszkałym w słonecznej, pięknej Italii :)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.