Facebook Google+ Twitter

Watykan. Znów napadła na papieża. Znowu trafi na leczenie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-25 07:21

Tuż przed rozpoczęciem Pasterki, Benedykt XVI został zaatakowany przez chorą psychicznie kobietę. Papież upadł, ale na szczęście nic mu się nie stało. Incydent w Bazylice św. Piotra, nie zakłócił przebiegu bożonarodzeniowej liturgii w Bazylice św. Piotra. Watykan nie zamierza też budować muru między Ojcem Świętym a wiernymi.

 / Fot. G. Glulia PAP/EPA25-letnia Susanna Maiolo przeskoczyła barierkę oddzielającą wiernych i wywróciła Benedykta XVI. Papież niemal natychmiast podniósł się i o własnych siłach doszedł do ołtarza, gdzie odprawił całą mszę zgodnie z programem. Kobieta została przewieziona do szpitala psychiatrycznego i poddana przymusowej hospitalizacji.

Benedykt XVI nie odniósł żadnych obrażeń, bazylikę opuścili natomiast dwaj towarzyszący mu kardynałowie: Francuz Roger Etchegaray, który także upadł i którego odwieziono do szpitala oraz Polak Andrzej Maria Deskur, który był wyraźnie poruszony incydentem. Francuski kardynał - jak potem poinformowano - ma złamaną kość udową i musi przejść operację.

Napastnikiem była ta sama osoba, która w podobny sposób próbowała się zbliżyć do papieża podczas ubiegłorocznej Pasterki, wtedy jednak w porę ją zatrzymano. Jak poinformował rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, konsekwencje tego czynu nie będą poważnie. - Sprawiedliwość Stolicy Apostolskiej jest generalnie pobłażliwa - stwierdził. Lombardi dodał też, że nie do pomyślenia jest tworzenie muru między papieżem, a wiernymi, a tylko taki gwarantowałby mu dobrą ochronę. Rzecznik zapewnił, że Benedykt XVI chce być blisko tłumu, a ochroniarze - choć działają błyskawicznie - mogą czasem nie zdążyć w takiej sytuacji z interwencją.

Benedykt XVI ani słowem nie wspomniał o zajściu. W kazaniu wezwał wiernych do naśladowania betlejemskich pasterzy, czuwających w noc narodzin Jezusa i gotowych go powitać. Mówił też o tym, że człowiek może stać się podobny Bogu, "jeśli wyrzeknie się przemocy i będzie stosował jedynie broń prawdy i miłości".

Przed opuszczeniem bazyliki Benedykt XVI zatrzymał się przy szopce w jednej z bocznych kaplic. Papieża pożegnano gorącymi oklaskami i okrzykami radości, że nic mu się nie stało.

Watykańska Pasterka rozpoczęła się dwie godziny wcześniej niż zazwyczaj. Liturgię odprawiono o 22, aby nie nadwyrężać zdrowia papieża. Dziś w południe, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, Benedykt XVI wygłosił orędzie świąteczne i błogosławieństwo Urbi et Orbi - miastu i światu.

W internecie pojawiło się już zdjęcie 25-letniej Susanny Maiolo, a na jednym z portali społecznościowych powstał profil jej sympatyków. Antonio Gentile, włoski senator z Partii Wolności zapowiedział już interwencję w tej sprawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Starych też ma a najgorsi są ci w srednim wieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka młoda a takich ma idoli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.