Facebook Google+ Twitter

Wawel dzieli

Szczątki pary prezydenckiej zostaną pochowane na Wawelu – taką decyzję podjęto we wtorek 13 kwietnia, po konsultacjach z rodziną tragicznie zmarłej pary prezydenckiej i arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem.

Był to moment, który nieco przerwał atmosferę jedności i wspólnoty jaka zrodziła się w sercach Polaków po tragicznej katastrofie. Podzielił polskie społeczeństwo na tych, którzy w pełni popierają taką lokalizację pochówku i na tych, którzy są jej przeciwnikami.

Jeszcze do wtorku najbardziej prawdopodobnym miejscem spoczynku Lecha i Marii Kaczyńskich była Warszawa. Spekulowano, że może być to Świątynia Opatrzności, w której pochowano szczątki zasłużonych Polaków, między innymi księdza Jana Twardowskiego. Rozważano oczywiście Cmentarz Powązkowski i Aleję Zasłużonych, gdzie zresztą znajduje się rodzinny grób państwa Kaczyńskich. Nie brakowało zwolenników pochowania prezydenckiej pary w Archikatedrze warszawskiej, gdzie między innymi znajdują się zwłoki Gabriela Narutowicza – prezydenta okresu międzywojennego, który także zginął tragicznie.

Wróć do materiału: 10 kwietnia 2010 roku. Reakcje i relacje dziennikarzy obywatelskichI choć pomysł Krakowa i Wawelu pojawiał się również, to jednak nie był to do wtorku najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Linia podziału nie ominęła także autorytetów. Między innymi Andrzej Wajda zabrał głos w tej sprawie. Krytycznie ocenił ten krok, głownie ze względu na antagonistyczne nastroje, jakie
wywołała decyzja. Środowisko polityków też nie stroni od komentarzy. Mimo iż są one często delikatne i bardzo wyważone, to jednak przebija się przez nie brak aprobaty dla takiej decyzji.
Podkreśla się głównie jej spontaniczność i emocjonalność. Środowiska kościelne, które w pewnej części są również przeciwne, argumentują ten sprzeciw dziedzictwem narodowym, jakim Wawel oczywiście jest, tym samym decyzją całego narodu, jaka w tej kwestii powinna zostać uwzględniona.

Przeciwnicy wytykają również brak większych związków z Krakowa pary prezydenckiej.
Dla wielu Wawel jest stolicą i nekropolią królów polskich, Warszawa zaś prezydentów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.