Facebook Google+ Twitter

Wawel - porażka polskiej demokracji?

Czy decyzja o pochówku prezydenta na Wawelu była demokratyczna, czy była decyzją narodu? Czym jest demokracja i czy Polska stosuje się do niej nawet w obliczu tragedii? I czy ustawa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej może rozwiązać ten spór?

 / Fot. Emil SamsonWedług encyklopedia.pwn.pl, demokracja to "forma ustroju politycznego państwa, w którym uznaje się wolę większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się im prawa i wolności polityczne gwarantujące sprawowanie tej władzy".

Uważam, że słowa "wola większości obywateli" są istotne w istniejącym sporze. Przeszukując internet starałem się znaleźć informacje czy decyzja o pochówku została zaakceptowana przez Sejm, a może Senat. Czyli przez demokratycznie wybranych reprezentantów polskich obywateli. Otóż nie.

Informacja, jaką można znaleźć na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest następująca
"Podczas briefingu prasowego minister Paweł Graś powiedział, że rząd otrzymał potwierdzoną przez kard. Stanisława Dziwisza informację o ustaleniach pomiędzy rodziną prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a kurią krakowską, o tym, że miejscem pochówku pary prezydenckiej będzie Wawel." Ważne jest by zaznaczyć, że w wywiadzie dla RMF FM Andrzej Duda, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, powiedział: "To nie był pomysł rodziny, to była zgoda rodziny. I chciałbym, żeby to było jasno i wyraźnie zaakcentowane."

Czy można ufać rządowi? Uważam, że tak. Jeśli rzecznik prasowy rządu Paweł Graś podaje, że decyzja zapadła pomiędzy kardynałem a rodziną zmarłego prezydenta, to uważam, że tak właśnie było. Zastanawia mnie, gdzie w tej decyzji można się dopatrzeć woli większości. Nie zadawał bym tego pytania gdyby nie protesty. Jako dziennikarz, który pragnie spojrzeć na tą sytuację obiektywnie, zastanawiam się czemu demokracja zawodzi w tej sytuacji.

Otóż okazuje się, że ludzie w państwie demokratycznym mają możliwość wpływania na decyzje rządu. By to uczynić, zgodnie z Ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 czerwca 1999 r.
O wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz.U. z 1999 r. Nr 62, poz. 688), wystarczy zebrać 100 tysięcy podpisów i złożyć je do Marszałka Sejmu. Art. 2.1, 5.1 i 5.2 zawiera podstawowe informację jak zebrać te podpisy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (50):

Sortuj komentarze:

>>> Które to prawo Ratomirze decyduje o pochówku na Wawelu?
>> Rafale - o pochowku na Wawelu wplyw maja chocby przepisy zwiazane z ochrona zabytkow... I jeszcz raz prosze - nie udawaj tzw. przyslowiowego gupa i uwzglednial caly kontekst dyskusji...
> Zgodę na budowę sarkofagu wydał stosowny Urząd Ochrony Zabytków.

Tu wlasnie widac cala konsekwencje prowadzenia przez ciebie dyskusji z zachowaniem i zrozumieniem kontekstu... A wiesz co to jest przyklad?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chcesz przez to powiedziec ze biskup jak przyjdzie mu na to ochota moze rozebrac Wawel cegla po cegle i zaorac pod uprawe karczochow!?!?!? Czlowieku wez ty sie zastanow... Wlacznie z tym o co ci tak naprawde chodzi - mowisz ze droga opisana w arcie niec nie daje i nic nie wnosi to w czym ona cie tak przeraza? Ze kilka osob zaczeni zbierac podpisy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodę na budowę sarkofagu wydał stosowny Urząd Ochrony Zabytków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katedra jest siedzibą biskupa, a więc władzy kościelnej - zgodnie z art 8 Konkordatu:

"Miejscom przeznaczonym przez właściwą władzę kościelną do sprawowaniu kultu i grzebania zmarłych Państwo gwarantuje w tym celu nienaruszalność."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale - o pochowku na Wawelu wplyw maja chocby przepisy zwiazane z ochrona zabytkow... I jeszcz raz prosze - nie udawaj tzw. przyslowiowego gupa i uwzglednial caly kontekst dyskusji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Weźcie państwo pod uwagę i to, że ta sprawa tworzy precedens - teraz każdy, kto z takich czy innych względów uzna swego przywódcę/idola/bohatera (mówię o dużych grupach, w rodzaju Rodziny Radia Maryja, na przykład) za godnego, będzie mógł złożyć kurii krakowskiej prośbę o udostępnienie miejsca na Wawelu. I o doborze "kandydatów" w tym momencie będzie decydował kardynał Dziwisz bądź jego następca. Koszmarna wizja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"także tam nie ma pewnie chętnych na to, by głosować za najlepszym miejscem pochówku dla obywatela Iksińskiego."

NIe mówimy o obywatelu iksińsim. I nie mówimy o iksińskim cmentarzu. Moim zdaniem - kiedy ta cała awantura już się przewali, powinien z niej wypłynąć pożytek w postaci debaty i procedury legislacyjnej, mającej na celu ograniczenie prawa KK do samodzielnego decydowania o dobrach narodowych, takich jak katedra wawelska. Ale to już chyba nie w tym stuleciu :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie potrzebne było żadne referendum ........
Naród ma prawo do opinii....,może nie do decyzji w tym zakresie.Ale jakże piękny gest można było wykonać?
Jeśli jest się osobą publiczną,należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego faktu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyobraźmy sobie......... podczas Zgromadzenia Narodowego,na pierwszym żałobnym posiedzeniu Sejmu i Senatu,J Kaczyński zwraca się z prośbą w imieniu rodziny o pochówek brata na Wawelu?
Prośba Zgromadzenia Narodowego wystosowana do kardynała Dziwisza -to tylko formalność............
Ne byłoby protestów,waśni,domysłów i tego całego zamieszania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomirze, naród ma prawo do opinii, ale nie do decyzji w tym zakresie. Nie jesteśmy w Szwajcarii, gdzie większość decyzji zapada w drodze referendum, a i tak także tam nie ma pewnie chętnych na to, by głosować za najlepszym miejscem pochówku dla obywatela Iksińskiego. A decyzja nie należy tylko do rodziny, ale (jak wspominałem wcześniej) także do gospodarza miejsca pochówku, dlatego nie mamy się co obawiać, że na Wawelu braknie miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.