Facebook Google+ Twitter

Wawel - porażka polskiej demokracji?

Czy decyzja o pochówku prezydenta na Wawelu była demokratyczna, czy była decyzją narodu? Czym jest demokracja i czy Polska stosuje się do niej nawet w obliczu tragedii? I czy ustawa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej może rozwiązać ten spór?


Jeśli ktokolwiek obawia się, że jakiekolwiek służby (chociaż pomysł jest dla mnie absurdalny, ponieważ wierzę, że w państwie demokratycznym jakim jest/stara się być Polska, nie istnieje zagrożenie ze strony służb w takich inicjatywach) mu zagrożą to Art. 19 został stworzony po to by chronić inicjatorów takich przedsięwzięć.

Przeszkodą w takiej inicjatywie jest termin. Ponieważ Marszałek Sejmu ma 14 dni na przyjęcie zawiadomienia, od daty otrzymania go. Przepisy te opisane są w artykule szóstym. Czyli cała procedura potrwałaby minimum miesiąc. Jednak, jeśli taka inicjatywa byłaby podjęta przed pogrzebem i w piątek wylądowała by u Marszałka Sejmu to rząd mógłby się zastanowić nad trafnością decyzji o pogrzebie w Krakowie.

Jakie tego mogą być konsekwencje? Jeszcze niedawno oglądałem Kanał 4, gdzie prezenter telewizyjny po przeczytaniu listu z prośbą o to by prezydent nie był pochowany w Krakowie oznajmił, że tego się już nie da zmienić. Jako argument podał, że przecież goście/reprezentanci/głowy państw już zostali o Krakowie poinformowani.

W tym momencie naszła mnie myśl. Czy ten pogrzeb to jakieś przedstawienie/pokaz... czy rzeczywiście pokazanie światu, że zrobimy co postanowiliśmy nawet przeciw woli większości. Według słów "Show must go on" - "Pokaz musi trwać". Wiem słowa pokaz lub show brzmią brutalnie w tak poważnej sprawie, ale myślę, że warto się zastanowić.

Jak pisze Gazeta:
"Wawel jest miejscem wspólnym Polaków, nie jest zwykłym cmentarzem, gdzie pochówek zależy tylko od decyzji rodziny. Pochówek na Wawelu powinien być wynikiem narodowej dyskusji i możliwie szerokiej społecznej zgody. Tak byłoby godnie i demokratycznie."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (50):

Sortuj komentarze:

Jak sie mamy opamietac skoro ktos tu najwyrazniej kreci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z minuty na minutę coraz to bardziej wkurza mnie ta cała obłuda związana z pochowaniem zwłok prezydenta.
Mam nadzieje ze pył przykryje skutecznie te pompatyczne zachowania co niektórych. Kardynał dziwisz który wie ale nie powie dolewa tylko oliwy do ognia.
Naród jest po raz kolejny podzielony i to przy pomocy strony która powinna łączyć. To jest dopiero smutne!

Wolał bym w niedziele oglądać pogrzeb pana Putry który w żałobie zostawił ośmioro dzieci i żonę i wielu innych którzy zginęli a pochowani będą skromnie choć ich zasługi dla kraju wcale nie małe.

Podejrzewam że pył wulkaniczny pogrzebie

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zwracam się jeszcze raz do moderatorów, redakcji i redaktorów dyżurujących o usunięcie komentarza lub jego części noszących znamiona pomówienia osób publicznych o "handlowanie miejscem pochówku". Nie godzi się pozostawić takiego komentarza portalowi, który odwiedza tysiące internautów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strona główna Onet.pl w tej chwili:
http://wiadomosci.onet.pl/2156123,11,autorem_pomyslu_pochowku_na_wawelu_na_pewno_nie_jest_jaroslaw_kaczynski,item.html odnośnie "załatwiania pochówku"
http://wiadomosci.onet.pl/2156176,12,item.html odnośnie "handlowania Wawelem przez kard. Dziwisza"
OPAMIĘTACIE SIĘ W KOŃCU???

Komentarz został ukrytyrozwiń

> To trudne, ale nic nie napiszę.....

Za późno ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wystarczylo napisac raz i sie dalej nie emocjonowac...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To nie ja w komentarzach pod powyzszym artem najpierw dowodza ze ta droga jest zla oi nieskuteczna, jednoczesnie "

nie manipuluj - pisałem o drodze legislacyjnej i braku szans, na przeprowadzenie jej w terminie podanym przez autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Tu sprawa jest jasna.

jak widac nie dosc...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie ,to nie są pomówienia,to jest moja opina jako obywatela tego kraju,i mam do tego prawo.
I nie interesują mnie waśnie i przetargi między partiami.....
Jako obywatelka bezpartyjna ,obserwująca całe zamieszanie wokół pochówku prezydenta,obiektywne oceniam całą sytuację,opierając się na wypowiedziach osób publicznych , tym zainteresowanych i podejmujących decyzje w tej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Żeby była jasność: konserwator nie decyduje KTO ma leżeć na Wawelu, tylko JAK ma to być przeprowadzone, żeby nie naruszyć charakteru zabytku

"Nakłada się w tym przypadku kilka aktów prawnych"

Nie co do decyzji KTO! Tu sprawa jest jasna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.