Facebook Google+ Twitter

Wawel - porażka polskiej demokracji?

Czy decyzja o pochówku prezydenta na Wawelu była demokratyczna, czy była decyzją narodu? Czym jest demokracja i czy Polska stosuje się do niej nawet w obliczu tragedii? I czy ustawa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej może rozwiązać ten spór?

 / Fot. Emil SamsonWedług encyklopedia.pwn.pl, demokracja to "forma ustroju politycznego państwa, w którym uznaje się wolę większości obywateli jako źródło władzy i przyznaje się im prawa i wolności polityczne gwarantujące sprawowanie tej władzy".

Uważam, że słowa "wola większości obywateli" są istotne w istniejącym sporze. Przeszukując internet starałem się znaleźć informacje czy decyzja o pochówku została zaakceptowana przez Sejm, a może Senat. Czyli przez demokratycznie wybranych reprezentantów polskich obywateli. Otóż nie.

Informacja, jaką można znaleźć na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest następująca
"Podczas briefingu prasowego minister Paweł Graś powiedział, że rząd otrzymał potwierdzoną przez kard. Stanisława Dziwisza informację o ustaleniach pomiędzy rodziną prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a kurią krakowską, o tym, że miejscem pochówku pary prezydenckiej będzie Wawel." Ważne jest by zaznaczyć, że w wywiadzie dla RMF FM Andrzej Duda, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, powiedział: "To nie był pomysł rodziny, to była zgoda rodziny. I chciałbym, żeby to było jasno i wyraźnie zaakcentowane."

Czy można ufać rządowi? Uważam, że tak. Jeśli rzecznik prasowy rządu Paweł Graś podaje, że decyzja zapadła pomiędzy kardynałem a rodziną zmarłego prezydenta, to uważam, że tak właśnie było. Zastanawia mnie, gdzie w tej decyzji można się dopatrzeć woli większości. Nie zadawał bym tego pytania gdyby nie protesty. Jako dziennikarz, który pragnie spojrzeć na tą sytuację obiektywnie, zastanawiam się czemu demokracja zawodzi w tej sytuacji.

Otóż okazuje się, że ludzie w państwie demokratycznym mają możliwość wpływania na decyzje rządu. By to uczynić, zgodnie z Ustawą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 czerwca 1999 r.
O wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (Dz.U. z 1999 r. Nr 62, poz. 688), wystarczy zebrać 100 tysięcy podpisów i złożyć je do Marszałka Sejmu. Art. 2.1, 5.1 i 5.2 zawiera podstawowe informację jak zebrać te podpisy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (50):

Sortuj komentarze:

Jak sie mamy opamietac skoro ktos tu najwyrazniej kreci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z minuty na minutę coraz to bardziej wkurza mnie ta cała obłuda związana z pochowaniem zwłok prezydenta.
Mam nadzieje ze pył przykryje skutecznie te pompatyczne zachowania co niektórych. Kardynał dziwisz który wie ale nie powie dolewa tylko oliwy do ognia.
Naród jest po raz kolejny podzielony i to przy pomocy strony która powinna łączyć. To jest dopiero smutne!

Wolał bym w niedziele oglądać pogrzeb pana Putry który w żałobie zostawił ośmioro dzieci i żonę i wielu innych którzy zginęli a pochowani będą skromnie choć ich zasługi dla kraju wcale nie małe.

Podejrzewam że pył wulkaniczny pogrzebie

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zwracam się jeszcze raz do moderatorów, redakcji i redaktorów dyżurujących o usunięcie komentarza lub jego części noszących znamiona pomówienia osób publicznych o "handlowanie miejscem pochówku". Nie godzi się pozostawić takiego komentarza portalowi, który odwiedza tysiące internautów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Strona główna Onet.pl w tej chwili:
http://wiadomosci.onet.pl/2156123,11,autorem_pomyslu_pochowku_na_wawelu_na_pewno_nie_jest_jaroslaw_kaczynski,item.html odnośnie "załatwiania pochówku"
http://wiadomosci.onet.pl/2156176,12,item.html odnośnie "handlowania Wawelem przez kard. Dziwisza"
OPAMIĘTACIE SIĘ W KOŃCU???

Komentarz został ukrytyrozwiń

> To trudne, ale nic nie napiszę.....

Za późno ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wystarczylo napisac raz i sie dalej nie emocjonowac...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"To nie ja w komentarzach pod powyzszym artem najpierw dowodza ze ta droga jest zla oi nieskuteczna, jednoczesnie "

nie manipuluj - pisałem o drodze legislacyjnej i braku szans, na przeprowadzenie jej w terminie podanym przez autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Tu sprawa jest jasna.

jak widac nie dosc...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamie ,to nie są pomówienia,to jest moja opina jako obywatela tego kraju,i mam do tego prawo.
I nie interesują mnie waśnie i przetargi między partiami.....
Jako obywatelka bezpartyjna ,obserwująca całe zamieszanie wokół pochówku prezydenta,obiektywne oceniam całą sytuację,opierając się na wypowiedziach osób publicznych , tym zainteresowanych i podejmujących decyzje w tej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Żeby była jasność: konserwator nie decyduje KTO ma leżeć na Wawelu, tylko JAK ma to być przeprowadzone, żeby nie naruszyć charakteru zabytku

"Nakłada się w tym przypadku kilka aktów prawnych"

Nie co do decyzji KTO! Tu sprawa jest jasna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.