Facebook Google+ Twitter

Wawer – prezydencka dzielnica

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-31 09:53

Osiem warszawskich dzielnic nie ma własnego szpitala. Ponad 300 tys. mieszkańców Ursynowa i południowych dzielnic Warszawy od lat czeka na swoją lecznice. Najwięcej szczęścia ma Wawer, w którym mieszka Hanna Gronkiewicz-Waltz. Za dwa lata w tej dzielnicy powstanie nowoczesny szpital z lądowiskiem dla helikopterów

Zdjęcie ilustracyjne. / Fot. AKPAOd 40 lat w Warszawie nie powstał żaden szpital. Na lecznicę dla swoich mieszkańców od lat nie może się doczekać Ursynów, choć w budżecie miasta są zarezerwowane pieniądze na jej budowę. Władze dzielnicy nie mogą jednak znaleźć odpowiedniego terenu, bo Ursynów jest bardzo gęsto zabudowany. Białołęka i Bemowo, gdzie ciągle przybywa nowych mieszkań, także nie mają własnych szpitali.

Los na loterii wygrał Wawer, gdzie mieszka Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent w marcu wpadła na pomysł, że właśnie w tej dzielnicy trzeba zbudować szpital, a już kilka miesięcy później udało się znaleźć działkę przy ulicy Lucerny, na której stanie lecznica. Inwestycja ma się rozpocząć już w przyszłym roku. Mieszkańcy Wawra, którzy korzystają z pobliskiego dużego szpitala w Międzylesiu oraz położonych nieco dalej szpitali na Pradze – Południe będą mieli jeszcze jedną, tym razem super nowoczesną lecznicę z lądowiskiem dla helikopterów. Natomiast mieszkańcy Ursynowa, którzy mogą liczyć tylko na pomoc śródmiejskich szpitali, nadal nie będą mieli lecznicy na własnym terenie. Ale z mieszkańcami Wawra będzie ich łączyło jedno – wawerska lecznica ma być bliźniacza do Szpitala Południowego, który od lat jest planowany Ursynowie. Z niewielkim wyjątkiem – w Wawrze będzie jeden odział, którego zabraknie na Ursynowie – geriatryczny.

Oprócz tego w wawerskiej lecznicy będą także oddziały internistyczny, kardiologiczny, chirurgii ogólnej i urazowy, położniczy, pediatryczny i ratunkowy (razem 285 łóżek). Jego budowa pochłonie około 250 mln zł. Urzędnicy chcą go zbudować na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, korzystając z doświadczeń Hiszpanii i Anglii, gdzie takie szpitale powstają już od 15 lat. W Polsce nie postawiono w ten sposób jeszcze żadnego. – Chcemy znaleźć inwestora, który na działce należącej do miasta zbuduje szpital – mówi Elżbieta Wierzchowska, dyrektor miejskiego Biura Polityki Zdrowotnej.

Inwestor będzie zarządzał szpitalem, dopóki miasto nie odda mu włożonych w budowę pieniędzy w ratach rozłożonych na 20 lat. Być może inwestor będzie także świadczył w nowym szpitalu odpłatne usługi medyczne. Zdaniem Pawła Siennickiego, naczelnego lekarza miasta, nie tylko Wawer, ale osiem
pozostałych warszawskich dzielnic potrzebuje miejskich szpitali. Ratusz twierdzi, że planuje budowę szpitala w Białołęce i na Bemowie. Burmistrz tej drugiej dzielnicy szuka już działki pod jego budowę.

Marta Jurga,
Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.