Facebook Google+ Twitter

Ważą się losy pakietu telekomunikacyjnego

Przyszły tydzień zadecyduje czy nowy pakiet telekomunikacyjny będzie obowiązywał w Unii Europejskiej. Jeśli projekt zostanie przegłosowany, europejscy internauci otrzymają gwarancję dostępu do internetu.

 / Fot. PAP5 listopada doszło do porozumienia Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w sprawie ostatecznej zawartości nowego pakietu telekomunikacyjnego. Będzie on dotyczył głównie internautów oraz ich praw korzystania z sieci WWW. Już w maju bieżącego roku uzgodniono, że dostęp do internetu stanowi jedno z podstawowych praw człowieka. - Jesteśmy na drodze do nowego ładu internetowego - mówi poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Dotychczasowe regulacje rynku telekomunikacyjnego są wg posłanki przestarzałe. Stworzone w latach 90., nie znajdują zastosowania w XXI wieku. Obecnie, użytkownicy internetu podejrzani o złamanie prawa mogą zostać go pozbawieni bez wnikliwego procesu. Nowy pakiet telekomunikacyjny ma na celu uniknięcie takich sytuacji.

Według projektu, podejrzanemu mają przysługiwać trzy ostrzeżenia i zasada domniemania niewinności. Skutkiem ich zignorowania, będzie proces administracyjno-sądowniczy, podczas którego oskarżony ma prawo do obrony. Szczegółowe przykłady niedozwolonego użycia internetu nie zostały określone. Jest to spowodowane różnicami w prawie państw Unii Europejskiej. Każde z nich będzie oceniało poprawność działania internautów we własnym zakresie.

Proponowany pakiet telekomunikacyjny dotyczy także dostawców internetu. Stosowane przez nich umowy muszą ulec uproszczeniu. Warunki korzystania muszą być klientom jasno przedstawione.

Ponadto, projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa internautów. Zainstalowanie na komputerze użytkownika plików "cookie" będzie wymagać jego zgody. Ostatnim ważnym elementem pakietu jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym korzystanie z internetu.

O tym czy nowy pakiet telekomunikacyjny zostanie przyjęty, zadecyduje trzecie i ostatnie czytanie w Parlamencie Europejskim, które zaplanowano na 23-26 listopada. Jeżeli wówczas projekt nie będzie zatwierdzony, zostanie on definitywnie odrzucony. Posłanka Kolarska-Bobińska jest jednak dobrej myśli: Wszyscy mamy nadzieję, że pakiet przejdzie. Jeśli tak się stanie, projekt wejdzie w życie 15 stycznia przyszłego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.