Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24614 miejsce

Ważki - prymitywne, żarłoczne i... fascynujące

W niespełna dwie minuty zjadła tyle, ile wynosi 20 proc. jej wagi! Jak po takim posiłku w ogóle można się ruszyć? Gdzie jest granica zdrowego rozsądku, a gdzie niezwykła fizjologiczna potrzeba?

Żagnica wielka (Aeshna grandis) / Fot. Artur HampelW niespełna dwie minuty zjadła tyle ile wynosi około 20 proc. masy jej ciała. I to nie koniec! Zaczęła się rozglądać za kolejnym posiłkiem. Wbrew pozorom, nie jest jej łatwo zdobyć pożywienie. Trudno złapać zdrowe, latające owady.

Ważki, zarówno w formie larwalnej jak i dojrzałej, są niezwykle żarłoczne. Zdarza się nawet, iż larwa zaatakuje dorosłą samicę podczas składania jaj. Ważki potrafią też atakować inne ważki, ale wyłącznie odrębnego gatunku. W systematyce zwierząt określa się je jako jedne z najbardziej prymitywnych zwierząt. Chodzi tutaj przede wszystkim o historię tych stworzeń, które przetrwały nieprzerwanie około 250 mln lat. To nie koniec fascynujących historii. Otóż ważki są jednymi z najszybszych owadów na świecie. Badania na Uniwersytecie Florydy wykonane metodą poklatkową wykazały, iż ważka australijska rozpędza się do prędkości 58 km/h. Nasze najszybsze krajowe ważki latają z prędkością około 36 km/h (10m/s). Te same badania odniosły się do najszybszego owada na świecie, który lata z prędkością do 140 km/h - jest to końca mucha.

Nie o niej jednak jest ten artykuł, wróćmy do ważek. Co ciekawe, potrafią one przewidzieć tor lotu potencjalnej ofiary i przeciąć go, łapiąc zdobycz. Potężne mięśnie, które napędzają skrzydła wyspecjalizowały się do tego stopnia, że ważka może latać w każdym kierunku. Również do tyłu. Żagnica wielka (Aeshna grandis) / Fot. Artur HampelGwałtowne zwroty i powietrzne akrobacje są wręcz ich żywiołem.

W Polsce występują gatunki, które zagrożone są wyginięciem. Może zakładanie oczek wodnych w ogrodach i sadzenie właściwych roślin, może być receptą na znikający świat zwierząt? Nie wiadomo, ale warto spróbować. Z całą pewnością jest to o wiele milszy owad niż chmara komarów i much.

Na zdjęciu Żagnica wielka (Aeshna grandis), która uporała się z motylem w niespełna dwie minuty. Rozpiętość skrzydeł tego okazu, to około 10 cm.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chętnie przyjechałbym porobić kilka zdjęć :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
  • Gerard Stenc^
  • 11.09.2012 23:31

Od wielu lat podziwiam ważki,Mam działkę na półwyspie stawu.Istne bestie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.