Facebook Google+ Twitter

Ważki przewidziały mokrą wiosnę. Szablaki krwiste rozpoznają jesienią, jaki będzie stan wody na wiosnę

Już we wrześniu szablaki krwiste przewidziały, że wiosną będzie mokro. Nie było wiadomo, czy w wyniku roztopów czy też wiosennych opadów. Teraz otrzymaliśmy odpowiedź.

Szablak krwisty (Sympetrum sanguineum) / Fot. Artur HampelSzablaki krwiste składają swoje jaja jesienią między innymi na trawach, które w okresie wiosennym będą okresowo zalane wodą.

Często są to łąki i polany znajdujące się blisko terenów podmokłych, które w okresie wiosennym mają szansę na zalanie pobliskich terenów zapewniając tym samym rozwój larw tych ważek.

W grudniu ubiegłego roku pisałem, iż nie stwierdzono do tej pory, by ważki pomyliły się kiedykolwiek w swojej ocenie. Być może na przestrzeni dziejów zdarzyło się tak kiedyś, ale w tym roku z pewnością ważki znów miały "rację".

Przeczytaj też:
Co mają wspólnego ważki ze śniegiem?

Wiosenne opady, może niezbyt intensywne, ale długotrwałe, w postaci mżawek sprawiły, że ziemia jest silnie nasączona wodą a na łąkach zaczynają powstawać ogromne kałuże łączące się bezpośrednio z mokradłami.

Zachowanie owadów, to prawdziwa tajemnica. Nikomu do tej pory nie udało rozwiązać się zagadki, w jaki sposób ważki rozpoznają z ponad półrocznym wyprzedzeniem jaki będzie stan wody na wiosnę.

Zima nie była śnieżna, więc już na przedwiośniu można było się spodziewać dżdżystej wiosny. Tak przynajmniej sugerowało zachowanie ważek jesienią, albo dużo śniegu zimą, albo wiosna pełna opadów.

Jak się okazuje ważki znów nie popełniły błędu. Opady nie ustępują i potrwają jeszcze kilkanaście dni, akurat do czasu, gdzie po ustaniu opadów coraz cieplejsze promienie Słońca tchną życie w jaja ważek znajdujących się w wodzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.