Facebook Google+ Twitter

Ważna narada - Straż Graniczna, Nocne Wilki z Rosji

Nasuwa mi się dość aktualne pytanie: jak to będzie z Nocnymi Wilkami, którzy wielką kawalkadą, na motocyklach chcą przejechać przez Polskę do Niemiec, aby tym sposobem uczcić kolejną rocznicę zwycięstwa w II Wojnie Światowej. Przejadą...

Sonda

Czy Rosjanie-motocykliści powinni przejechać przez Polskę

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania / Fot. Archiwum Straży GranicznejW dniach od 7 do 10 kwietnia 2015 w Lipowym Moście odbyło się ważne spotkanie konsultacyjne. Konferencja zorganizowana została przez Komendę Główną Straży Granicznej i Podlaski Oddział Straży Granicznej, współfinansowana z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów.
Interesujący jest skład osób i instytucji. W czterodniowych rozmowach, udział wzięli: funkcjonariusze komendy głównej Straży Granicznej, oddziałów, ośrodków szkolenia i strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców, przedstawiciele szwajcarskich i hiszpańskich służb granicznych, osoby reprezentujące Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, sędziowie sądów okręgowych i rejonowych oraz pracownicy organizacji pozarządowych. Uczestników konferencji powitał Dyrektor Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG płk SG Andrzej Jakubaszek oraz Zastępca Komendanta Podlaskiego OSG płk Mirosław Doroszkiewicz.
Spotkanie konsultacyjne odbywało się w pięciu grupach panelowych. Dużo uwagi poświęcono: cyt. „systemowi monitorowania powrotów przymusowych oraz alternatywnym środkom do detencji.” - wg Słownika Polskiego PWN - detencja daw. «zatrzymanie kogoś w areszcie lub zakładzie psychiatrycznym.
Straż Graniczna zatrzymuje dziesiątki osób, które przekraczają polską granicę nielegalnie, bez ważnych dokumentów, albo bez jakichkolwiek dokumentów. Ludzie ci przewożeni są często w bardzo złych warunkach, z małymi dziećmi, byle jechać, byle dalej od własnego kraju. Nie zawsze chcą pozostać w Polsce, albo zostają nielegalnie, część woli jechać gdzieś dalej np. do Niemiec.

Kilka przykładów z ostatnich kilkunastu tygodni na podstawie informacji SG:


- funkcjonariusze z Placówki SG w Sejnach zatrzymali 4 obywateli Gruzji, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do wjazdu do Polski;
- w busie, na łotewskich numerach, kontrolowanym przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Płaskiej podróżowało dwóch obywateli Syrii bez wymaganych dokumentów;
- w niedzielę (12.04.2015 r.) funkcjonariusze z Placówki SG w Lipsku zatrzymali obywatela Białorusi, który nie posiadał dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski. Ujawnione ślady na pasie drogi granicznej potwierdziły przekroczenie granicy państwa wbrew przepisom. Mężczyznę przekazano stronie białoruskiej po sporządzeniu dokumentacji przewidzianej prawem;
- natomiast funkcjonariusze z Placówki SG w Kuźnicy dziś nad ranem (13.04.2015 r.) zatrzymali obywatela Egiptu oraz obywatela Syrii. W trakcie legitymowania okazało się, że cudzoziemcy nie posiadają dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski;

- funkcjonariusze z Placówki SG w Rutce Tartak w trakcie sprawdzania autokaru na łotewskich numerach ujawnili ukryte za oparciami osoby o azjatyckich rysach twarzy, okazało się, że w autokarze przewożono ośmiu obywateli Wietnamu, którzy przekroczyli granicę polsko-litewską wbrew przepisom. Nie mieli ważnej wizy ani innego ważnego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu w Polsce. / Fot. Archiwum Straży Granicznej

Takich zdarzeń podczas kontroli jest dużo, to niewątpliwie bardzo ważne kontrole. Ostatniego lata w Białowieży też zostałam skontrolowana, wszystko oczywiście z mojej strony było w porządku, a kontrolujący w mundurach, profesjonalni, uprzejmi, stwierdzam, że powinniśmy się czuć bezpiecznie mając takich funkcjonariuszy.

Teraz nasuwa mi się dość aktualne pytanie o rosyjskie Nocne Wilki


Jak to będzie z rosyjskimi motocyklistami, którzy wielką kawalkadą chcą przejechać przez Polskę do Niemiec, aby tym sposobem uczcić kolejną rocznicę zwycięstwa w II Wojnie Światowej. Przejadą, czy nie? Przejadą legalnie czy nielegalnie? Będzie spokojnie, czy nie? Czy uznamy, że to jest kolejna prowokacja ze strony Rosji?

Moim zdaniem


Moim zdaniem pomimo, że ci Rosjanie- Nocne Wilki zdecydowanie nie są po naszej myśli (m.in. popierają aneksję Krymu) to chyba ważniejsza jest ta rocznica i może warto... zaufać - to za duże słowo, ale... Wydaje się, że nasze władze powinny to jednak jakoś w sposób formalny i ucywilizowany załatwić i może... niech przejadą. Jak Europa to Europa także w tym przypadku! Bądźmy lepsi i mądrzejsi, a może po prostu nasi wspaniali motocykliści przyłączą się do rosyjskich. Mamy przecież w różnych klubach znakomitych motocyklistów, na wspaniałych maszynach.
Jestem zdecydowaną przeciwniczką aneksji Krymu i w ogóle tego co wyprawia Rosja, ale jednak to jest inna sprawa. Przenoszenie polityki na wszystko, na czele z kulturą i sportem jest to nic dobrego. Choć nie przeczę - są to metody izolacji Rosji, bo za to niebezpieczne zamieszanie w Europie tylko Rosjanie ponoszą odpowiedzialność.
J
Jakie jest Wasze zdanie? Odpowiedzcie, proszę na pytania sondy obok :)

Informacje dot. Straży Granicznej od: mjr SG Katarzyna Zdanowicz
Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Organizator Rajdu Katyńskiego Wiktor Węgrzyn zamierza wraz z kolegami eskortować Nocne Wilki przez terytorium Polski.
- Apeluję o to, żeby rosyjskich motocyklistów przyjęto w Polsce życzliwie, jak oni nas, Motocyklowy Rajd Katyński, przyjmują w Rosji - powiedział Węgrzyn w rozmowie z reporterem Radia ZET Łukaszem Konarskim. Dodał, że rosyjscy motocykliści zawsze pomagali Polakom, którzy od 14 lat jeżdżą do Katynia. Węgrzyn obawia się, że atak na Rosjan może zakończyć organizowanie Rajdu Katyńskiego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Polscy motocykliści zapowiedzieli zablokowanie przejazdu Nocnych Wilków. Do wydarzenia organizowanego za pośrednictwem Facebooka zgłosiło się już ponad 9 tys. osób. „Byli na Krymie przed zajęciem go przez Rosjan. Byli w Donbasie a obecnie mordują i rabują miasta zajęte przez Rosjan. Czy ich przejazd przez Polskę jest ostrzeżeniem dla Polaków, czy też początkiem rosyjskiej agresji? Mamy nadzieję, że brać motocyklowa bez względu na przynależność klubową pokaże im gdzie ich miejsce” – piszą o Nocnych Wilkach organizatorzy akcji." (TVP Info)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.