Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24434 miejsce

Ważne odkrycie XIV-wiecznym kościele w Mariance koło Pasłęka

Postacie ośmiu apostołów w piętnastowiecznym kościele w Mariance koło Pasłęka, podczas zakończonego niedawno sezonu prac konserwatorskich, odsłonili specjaliści z Torunia. Odkryto też dwa tajemnicze, zamurowane otwory.

Apostołowie Jakub Starszy i Tomasz po konserwacji, pomiędzy apostołami widoczny odsłonięty otwór prowadzący z nawy na poddasza kruchty / Fot. archiwum Joanny ArszyńskiejOd trzech lat niewielka wieś Marianka, koło Pasłęka ściąga konserwatorów i znawców zabytków. Przyjeżdżają, by odkrywać tajemnice czternastowiecznej świątyni.
- Największą niespodzianką było nieoczekiwane odkrycie nieznanej dotychczas fragmentarycznie zachowanej dekoracji jednego z okien - zdradza dr Joanna Arszyńska z Zakładu Konserwacji, Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Toruniu. - Jest to stylizowany ornament roślinny z motywem trynitarnym oraz część postaci Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Krzyż św. Andrzeja


Na południowej ścianie kościoła zespół konserwatorów pod kierunkiem Joanny Arszyńskiej po usunięciu podbiału i kurzu odsłonił postacie ośmiu apostołów.
Piotra i Pawła, Andrzeja i Jana, Jakuba Starszego i Tomasza oraz Jakuba Apostołowie Jakub Młodszy i Filip po konserwacji / Fot. archiwum Joanny ArszyńskiejMłodszego i Filipa - wylicza pani Joanna. - Zidentyfikowaliśmy je po charakterystycznych atrybutach: krzyż w kształcie litery „X” u Andrzeja, kapelusz pielgrzymi u Jakuba Starszego.
Apostołowie w XIX wieku byli odsłonięci tylko częściowo. Teraz podziwiamy oprócz postaci niewidoczne wcześniej partie ornamentalne wypełniające tło.
A teraz wiadomość dla ciekawskich co z pozostałymi czterema apostołami. Są na przeciwnej ścianie, czyli północnej. Dwóch jest słabo widocznych, a dwóch czeka na odsłonięcie.

Tajemnicze otwory


Podczas prac przy malowidłach odkryto dwa zamurowane otwory związane z nie istniejącym obecnie pomieszczeniem użytkowym na poddaszu południowej kruchty kościoła.
Dr Joanna Arszyńska, z Zakładu Konserwacji, Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej w Toruniu. / Fot. archiwum Joanny Arszyńskiej- W obu, dość wąskich, otworach znajdują się murowane schody – wyjaśnia Arszyńska. - W dolnym wiodące od nawy w górę na poddasze kruchty, górnym również w górę, z kruchty w kierunku nawy. Poziom schodów świadczy o tym, że pierwotnie strop lub sklepienie kruchty było znacznie niżej, niż obecnie.
Tegoroczne prace były finansowane wspólnie przez Parafię św. Józefa w Pasłęku, gminę Pasłęk oraz Niemiecko-Polską Fundację Ochrony Zabytków Kultury, Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

olek kan
  • olek kan
  • 04.12.2011 21:00

w sumie nie taki stary ten kosciolek a tu prosze.A najwieksze tajemnice pewnie czekaja w kosciolach poznanskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To pokazuje ileż jeszcze tajemnic może czekać na odkrywców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.