Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16428 miejsce

Wbrew lobby GMO, Watykan nie akceptuje modyfikowanej żywności

Trwa walka o umysły konsumentów. Lobby pro-GMO zabiega o społeczną akceptację genetycznie modyfikowanej żywności. Wszelkie chwyty dozwolone, włącznie z próbą wykorzystywania autorytetu Stolicy Apostolskiej.

Stany Zjednoczone są kolebką genetycznie modyfikowanych upraw i żywności. Technologia GMO miała być hitem eksportowym i poprawić bilans w handlu zagranicznym USA. Dlatego technologia ta cieszyła się zawsze poparciem ze strony Białego Domu i uzyskała priorytetową ścieżkę legislacyjną w Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Jednak „zaściankowa” Europa nie akceptuje tej technologii i mimo nacisków ze strony Światowej Organizacji Handlu i ulegającej jej Komisji Europejskiej, kolejne kraje UE wprowadzają zakazy upraw GMO.

W Polsce ważą się obecnie losy nowej ustawy o GMO. Równolegle, trwa walka o umysły konsumentów – lobby koncernów agrochemicznych zabiega o szeroką akceptację żywności GMO. Stawką w grze jest polski rynek rolny (jeden z większych w Europie), a także blisko 40-milionowy rynek konsumencki, jakim jest nasz kraj. W tej walce wszelkie chwyty są dozwolone. Włącznie z próbą wykorzystania autorytetu Stolicy Apostolskiej.

Sytuacja prawna w Europie


Do niedawna jedyną dopuszczoną do uprawy w Unii Europejskiej odmianą GM była kukurydza Zakazy upraw kukurydzy MON810 w Europie, czerwiec 2010 / Fot. ICPPC (za zgodą autora)MON810. W 2009 r. Komisja Europejska zezwoliła na uprawę GM ziemniaka Amflora stworzonego na potrzeby przemysłu papierniczego. W Polsce obowiązuje ustawa „Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych” z 2001 r., która nie reguluje kwestii komercyjnych upraw GMO. Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem nowej ustawy (druk 2547), który w swojej oryginalnej postaci dopuszczał komercyjne uprawy GMO. Projekt ten był mocno krytykowany, przez lobby pro-GMO jako zbyt restrykcyjny, a przez innych, jako idący pod prąd aktualnym trendom UE, gdzie kolejne państwa wprowadzają zakazy GM upraw.

Obecnie zakaz upraw kukurydzy MON810 obowiązuje w przodujących krajach rolniczych – Francji i Niemczech, a także w Luksemburgu, Grecji, Austrii, na Węgrzech, w Bułgarii i we Włoszech. Irlandia oraz Walia prawie w 100% objęte są strefą wolną od GMO, zaś Anglia w blisko 50%. Także w Szwajcarii obowiązuje moratorium na uprawy GMO. W lipcu br. zakończyła pracę sejmowa podkomisja rozpatrująca projekt nowej ustawy o GMO. Podkomisja, której przewodniczył prof. Jan Szyszko, wprowadziła do projektu zakaz obrotu GM materiałem siewnym i zakaz uprawy roślin GMO. Dalszy los ustawy zależy obecnie od decyzji Parlamentu RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Rewelacje z Wikileaks:

Guardian, John Vidal, 3.01.2011

Depesze dyplomatyczne ujawnione przez Wikileaks wskazują, że amerykańska
ambasada w Paryżu doradzała administracji amerykańskiej rozpoczęcie wojny
handlowej w stylu militarnym z każdym krajem Unii Europejskiej, który
sprzeciwia się uprawom modyfikowanym genetycznie (GMO).

We właśnie ujawnionych depeszach dyplomaci amerykańscy na całym świecie
przedstawiają wprowadzanie upraw GMO jako strategiczny rządowy i komercyjny
imperatyw.

Ponieważ wielu biskupów katolickich w krajach rozwijających się stanowczo
przeciwstawiało się wprowadzaniu tych kontrowersyjnych upraw, USA podjęło
szczególne naciski na doradców Papieża.

Depesze z ambasady USA w Watykanie wskazują, że USA uznaje, że Papież jest
zasadniczo przychylny dla GMO, po nieustannym lobbingu doradców Watykanu
wysokiego szczebla, żałując jednocześnie, że Papież dotychczas tej
przychylności nie wyraził.

Specjalny doradca Departamentu Stanu USA do spraw biotechnologii wspólnie z
rządowymi doradcami do spraw biotechnologii mający swą siedzibę w Kenii,
lobbowali ekspertów watykańskich, by przekonać Papieża do wyrażenia swego
wsparcia. "spotkał się z biskupem Michael'em Osborn'em z Papieskiej Rady
Cor Unum, oferując możliwość nacisku na Watykan w sprawach biotechnologii
oraz przedstawienie analizy aktualnej sytuacji biotechnologii generalnie w
Watykanie", czytamy w depeszy z 2008 roku.

"Istnieją możliwości drążenia tematu w Watykanie, i w konsekwencji
wpłynięcia na szeroki segment populacji w Europie i Trzecim Świecie", mówi
inna z depesz.

Jednocześnie depesze pokazują, że dyplomaci USA pracują wprost dla koncernów
biotechnologicznych, takich jak Monsanto. "W odpowiedzi na ostatnie pilne
zapytania sekretarza stanu [ministerstwa rolnictwa Hiszpanii] Josep'a Puxeu
oraz Monsanto, przesyłamy prośbę o ponowne wyrażenie poparcia rządu
amerykańskiego dla postawy Hiszpanii wobec GMO opierającej się na
biotechnologicznych podstawach naukowych, przy pomocy interwencji rządu USA
na wysokim szczeblu."

Tekst oryginalny:

http://www.guardian.co.uk/world/2011/jan/03/wikileaks-us-eu-gm-crops/print

Komentarz został ukrytyrozwiń

Amerykański sąd federalny kolejny raz zabrał zdecydowanie głos w sprawie upraw buraków cukrowych GMO. Tym razem decyzja nie pozostawia żadnych wątpliwości: wszystkie uprawy buraków cukrowych GMO Roundup Ready, które powstały po decyzji sądu o zakazie ich upraw, muszą być zniszczone – informuje FAMMU/FAPA.

Obecnie 95% upraw buraków cukrowych w USA to właśnie buraki cukrowe GMO Monsanto. Są one odporne na herbicyd Roundup, z którym są sprzedawane. W sierpniu 2010 roku sąd federalny pozytywnie rozpatrzył skargę organizacji ekologicznych i orzekł, że ze względu na brak wymaganych badań środowiskowych nie można uprawiać genetycznie modyfikowanych buraków.

http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/teksty/,42667.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy w końcu stanowisko polskich przedstawicieli kościoła:

Nieprawdą jest, że Watykan popiera żywność genetycznie modyfikowaną, a przekonywanie opinii publicznej, że jest inaczej to nadużycie.

Niestety trwają próby wciągnięcia Stolicy Apostolskiej na listę zwolenników GMO. Taka jest opinia wyrażona przez oficjalny watykański dziennik „L'Osservatore Romano” opublikowana w maju 2009 r. w związku z konferencją "Transgenic Plants for Food Security in the Context of Development" zorganizowaną w Rzymie przez kilku członków Papieskiej Akademii Nauk.

Niedawno wydano drukiem dokumentację owego spotkania i znowu pokazały się medialne ogłoszenia typu „Watykan błogosławi GMO”. Chyba nie można zrzucić na brak wiedzy, gdy wydanie dokumentacji jakieś konferencji ogłasza się w ten sposób. Rzecznik Stolicy Apostolskiej tłumaczył cierpliwie, jakie znaczenie ma taka publikacja, wydana zresztą przez jedno z wydawnictw naukowych, że przekazuje teksty dostarczone przez uczestników konferencji a ich wartość lub jej brak wynika z pozycji naukowej autora.

Więcej na naszych stronach internetowych

o. Stanisław Jaromi
Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu
www.refa.franciszkanie.pl
ekai.pl/blogi/ekoblog

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra wiadomość: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/281102,Polska-wygrala-z-Unia-w-sprawie-GMO

Polska wygrała sprawę przed Sądem Unii Europejskiej w Luksemburgu, dotyczącą roślin genetycznie modyfikowanych. Sędziowie przyznali Warszawie rację w sporze z Komisją Europejską.

Komisja uważała, że polskie przepisy są niezgodne z unijnym prawem i nie pozwoliła nam na wprowadzenie zakazu roślin genetycznie modyfikowanych.

Jednak Bruksela nie poinformowała na czas Warszawy o swojej decyzji – swoje zastrzeżenia przekazała z dwumiesięcznym opóźnieniem. Polska zdecydowała się wykorzystać to potknięcie. Pozwała więc Komisję do Sądu Unii Europejskiej i zażądała unieważnienia decyzji Brukseli ze względów proceduralnych.

Sędziowie przyznali rację Polsce. Komisja może jeszcze odwołać się do wyższej instancji, czyli do Trybunału Unii Europejskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@lp4
Ten artykuł nie dotyczy kwestii szczepionek, więc nie mieszaj pojęć.
Nie ma w sklepach półki z "tanią kukurydzą GMO" ani "tanimi ziemniakami GMO dla ubogich", więc nie wiem o czym piszesz???
Artykuł zaś jest o tym, że lobby GMO chce wykorzystać autorytet Watykanu, aby zwiększyć akceptację społeczną upraw i żywności GMO, i o mediach, które świadomie, lub nie - uczestniczą w tym procederze. Ja osobiście nie lubię być wprowadzana w błąd przez środki masowego przekazu. Myślałam, że minęły już czasy, kiedy każde dziecko wiedziało, że "telewizja kłamie".

Komentarz został ukrytyrozwiń
lp.4
  • lp.4
  • 07.12.2010 14:52

Skoro kogoś nie stać na ''zdrową żywność'' to właśnie dla nich jest ''tania GMO''.
To chyba oczywiste? Co to za darcie szat? Chcecie, aby biedni nie jedli kukurydzy i ziemniaków wcale?
Tylko proszę mi tu bez frazesów wszyscy jedzmy zdrowe! ( tu tez nie ma zgody, jak grzyby i pleśnie ''naturalne'' wpływają na nasz organizm). Wszystko jest dla kogoś, nie wszyscy jeżdżą mercedesami, ale to raczej jakość asortymentu np. trufle, nie pochodzenia z hodowli.
Nikt nie wspomina, że GMO może przenosić szczepionki bezinwazyjne. Niedoinformowanie, czy znowu idiotyczne polskie nie bo nie !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Bednarek
  • Anna Bednarek
  • 07.12.2010 13:58

Katolicka Polsko mamy Adwent! Otwórzcie Biblię i przeczytajcie początek, przeczytajcie Księgę Rodzaju. Zatrzymajcie sie na chwilę i odpocznijcie od telewizora i nie naszych mediów... .Zajrzyjcie w Encykliki Papieskie Pawła VI i Jana Pawła II, posłuchajcie co mówi do rolników Benedykt XVI.
To Pan Bóg stworzył niebo i ziemie i to wg jego wzoru matematycznego to wszystko działa. Człowiek też jest cząstką tej całości - tą koronną, bo dane mu jest z Bożej Woli czynić sobie ziemię poddaną z zachowaniem Bożego Prawa Naturalnego i wg recepty zapisanej w Dekalogu. Są niestety na tym świecie żądni władzy, pieniędzy i sławy ludzie, którzy chcą pełnić rolę stwórczą i wykorzystując dzisiejsze możliwosci inżynierii genetycznej i biotechnologii rujnują naturalny porządek w przyrodzie łamiąc elementarne zasady przezorności, ostrożności i zdrowego rozsadku. GMO doprowadzi do katastrofy jeśli sie w porę nie opamietamy. Patentowanie życia i wywłaszczanie człowieka z prawa do dóbr naturalnych, którymi są od zarania dziejów rosliny i zwierzeta oraz ich naturalne ewoluujące w przyrodzie nasiona i gatunki, będące podstawą pożywienia i życia człowieka, doprowadzi w efekcie do kryzysu człowieczeństwa, zniewolenia, a nawet zagłady cywilizacji. Dziś zawód rolnika jest szczególnie trudny. Rolnik został osamotniony, opuszczony przez polityków, doradców rolniczych, a nawet samorzadowców, którzy zaponmnieli, że ziemia ma rodzić i ma żyć, a nie produkować i zatruwać środowisko i żywność, która w konsekwencji rujnuje zdrowie konsumentom tych tzw produktów żywnościowych. Przyszedł czas, kiedy każda istota rozumna(niezależnie od tego ile ma w kieszeni i ile ma władzy) powinna się zastanowić, czy nie zbliżamy sie do progu ,za którym już nie bedzie człowieka, ale produkt biotechnologii, nanotechnologii i inżynierii genetycznej wytwarzającej pożywienie. Przecież jesteśmy tym czym się żywimy!
Zawód rolnika dzisiaj można zaliczyć do najtrudniejszych i powinniśmy się modlić za rolników do Św. Barbary - patronki trudnych zawodów i jednej z 14 oredowników o ocalenie swiata od zagłady , aby słóżyli ziemi i bronili jej od zniszczenia. Każdy z osobna i wszyscy konsumenci powinni być świadomi jak ważna jest przyjazna środowisku naturalnemu i człowiekowi polityka rolna i jak ważna jest pomoc dla rolnika, aby uprawiając ziemię mogł wyżyć ze swojej pracy i zdrowo wykarmić naród. Dziennikarze niech też uwazają co jedzą i niech uwazają co piszą ... ich zawód dziś też jest bardzo trudny, tym bardziej muszą ważyć słowa na wadze prawdy i życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota Staszewska
  • Dorota Staszewska
  • 06.12.2010 20:00

Jako podatnik protestuję, nie chcę, nie życzę sobie, żeby moje pieniądze szły na dotacje i subwencje dla bogatych trucicieli!!!!! Ludzie Świadomi, dołączcie się do mojego protestu!!! Tak, jak napisał mój Poprzednik na tej stronie - życzę sobie, ŻĄDAM, BY MOJE PODATKI ZASILAŁY PRODUCENTÓW PRAWDZIWEJ, ZDROWEJ ŻYWNOŚCI, a nie - śmieci z GMO!!!
Jakim prawem kosztem uczciwych, wspaniałych, starannych rolników ekologicznych i naszych rodzin - naszego zdrowia i kieszeni - ktoś śmie niby w naszym imieniu decydować o wspomaganiu produkcji tego, co nam szkodzi?!
Rodacy, obudźcie się! Budźcie innych, zanim będzie za późno!
Ktoś, kto SAM ZAPEWNIŁ SOBIE (sprawdzone!!) na najbliższy czas ZDROWE PAPU, nam próbuje wciskać kit GMO, korzystając z niewiedzy, ospałości i bezpodstawnej ufności do rządu wielu obywateli.
Pomóżcie budzić nieświadomych, bronić zdrowia naszych dzieci, zanim będzie za późno!
Lekarz świadomy zagrożenia - Dorota Staszewska.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemysła Ilukowicz
  • Przemysła Ilukowicz
  • 06.12.2010 17:49

Jak podaje Agencja TASS... Pamiętacie ?
Mój znajomy Rosjanin powiedział mi ostatnio, że przestaliśmy całować w d... niedźwiedzia, za to liżemy zadek orła. No cóż, pewnie to prawda jest, bo wg. statystyk już przeskoczyliśmy nasz obecny wzór i mamy więcej dzieci otyłych niż Amerykanie.
Byle tak dalej. Tak łatwo manipulować "ciemnym ludem", który z braku pieniędzy i możliwości wyboru czego innego, kupi i szyneczkę i kurczaczka wypełnionego antybiotykami, hormonami wzrostu i paszą z soi GM.
Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak szybko i w parszywe łapy korporacyjnej moralności wpadliśmy.
Chcielibyśmy mieć ekologicznie ? Zapomnijmy. Gleba jest tak skażona i wyjałowiona, że nawet zwykłe ziemniaki nie chcą rosnąć bez chemicznego wspomagania.
A dla pieniędzy to wielbiciele Monsanto, dadzą sobie wszystko wcisnąć "w imię postępowego rolnictwa".
A ja zaczynam śpiewać : Komuno, wróc! Bo choć cenzura była, to przynajmniej rzodkiewki po dwóch dniach nie wyglądały, jakby ktoś z nich powietrze spuścił.
Zresztą teraz cenzura też dobrze się ma. Stawiam piwo każdemu, czyjego posta nie wykreślą z portalu Wyborczej, jeśli użyje w nim słowo : Monstanto :). [http://www.youtube.com/watch?v=wPaWuo-dj3A]

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edyta Nowak
  • Edyta Nowak
  • 06.12.2010 17:03

Niesłychane jakiej manipulacji dopuszczają się zwolennicy tej nieodpowiedzialnej technologii.Polska Agencja Prasowa zachowuje się jak Niezależna Agencja Prasowa, która jest niezależna tylko z nazwy (tak naprawdę jest tubą Monsanto-łatwo to sprawdzić:) Ale na takie wiadomości nie nabiorą się ludzie , dla których autorytetem jest Kościół .Jeśli słuchali homilii i encyklik Jana Pawła II to łatwo zdemaskują oszustwo.
Mam wrażenie , że nasz Rząd zamiast natychmiast wprowadzić zakaz upraw GMO, będzie zwlekał do czasu kolejnych zasiewów.Ta metoda wprowadzenia skażenia na wielką skalę tylnymi drzwiami została już wypraktykowana przez Monsanto w innych krajach.Jak będziemy się temu biernie przyglądać to za kilka lat będzie za późno na protest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.