Facebook Google+ Twitter

Wchodzę w ciemno. Ręce

Ręce czasem opadają - to prawda. Ale fakt ten poprzedza ogrom pracy. One przecież grzebią w ciemnościach, szukając własnych dróg. Sięgają po pokarm, skaczą na klawiaturach, gładzą w samotnych pokojach swoje własne twarze, trzymają pędzle, robią „zajączki”. Pod koniec zatem, taka ręka, jak się już napracuje, narobi, nazabiega, musi... machnąć.

Ręka jest najbardziej udręczoną kończyną a dłoń jej nie zawsze zaświadcza o sercu. Kiedyś jednak (w miasteczku D) widziałem pewnego gościa, u którego - mimo, że leżał - wszystko się zgadzało. Włócząc się po obcym cmentarzu, wdepnąłem przypadkowo do kaplicy i zdziwiony stwierdziłem, że nikogo przy nim nie ma. Może tylko te dwie świece, z których jedna bardziej od drugiej- dogorywała.

A na zewnątrz, wielkie święto dla innych zmarłych. Iluminacje na grobach, chryzantemy. A panie jak to panie, w większości w futrach z nutrii. Zapach stearyny i tanich perfum. Liści mnóstwo, podświetlonych łuną cmentarną. Liści kasztanów. Prawdziwe święto, festiwal, festyn martwych i chwilowo żywych. Tylko tamten, w cmentarnej kaplicy - sam.

Dlaczego opuścili go bliscy? Nie wiem. Może jeszcze dostatecznie ich zdaniem nie skruszał? Twarz umarłego, tonęła w mroku. Świece, eksponowały raczej ręce, które u nieboszczyków - jak tylko sięgam pamięcią - robiły na mnie największe wrażenie. Były spokojne, jakby żyjące. Splecione razem, ale tak jak to czynią zadowoleni z życia panowie. Tłuściutkie i do złudzenia przypominające... parówki, albo ...frankfurterki. Miałem wrażenie, że kciuki zaczną za chwilę kręcić wokół siebie figlarnego młyńca.

Do paznokci tylko, można było mieć pewne pretensje - fakt. Ale skoro jeszcze rosną - myślę - to co się będę czepiał? Umarł w Święto Zmarłych? Jakie to piękne i dlaczego trochę nieskromne? Długo patrzyłem i zobaczyłem to, co mi było potrzebne.

Przy końcu trumny, stał oparty o nią wieniec z niebieską wstęgą. A na tej wstędze, ktoś złotymi literami wypisał: „Kochanemu Koledze, Pozostawiony w Smutku - Cech Masarzy”.
www.gk.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.09.2007 15:12

Jak to powiedział kiedyś sam autor: "To jest normalna kolej rzeczy..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)))hi,hi,hi + tak trzymać Panie Janie;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.