Facebook Google+ Twitter

Wchodzi w życie znowelizowana ustawa o działalności pożytku publicznego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-11 07:03

W Polsce mamy ponad 8 tysięcy zarejestrowanych organizacji tego typu. Rozliczając się z fiskusem możemy na nie przekazać jeden procent podatku.

Nowelizacja porządkuje segment organizacji pożytku publicznego w Polsce i ma na celu ułatwienie im działalności. Z drugiej strony, jej zadaniem jest zwiększenie przejrzystości działania Organizacji Pożytku Publicznego.

Jak mówi Grzegorz Gruca z Polskiej Akcji Humanitarnej, dzięki nowelizacji ustawy więcej podmiotów będzie mogło korzystać z pieniędzy podatników, bowiem rozszerzono katalog instytucji, które będą mogły korzystać z jednego procenta.

Są to na przykład kluby sportowe, spółki akcyjne i spółki z o.o. Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji uważa, że nowelizacja zawiera tylko kosmetyczne zmiany względem swej poprzedniczki. Większość pieniędzy z jednego procenta trafia bowiem do organizacji, które pomagają osobom indywidualnym. Zdaniem Pawłowskiego pieniądze powinny trafiać na cele społeczne.

Nowelizacja wprowadza obostrzenia dla nowych organizacji, które muszą mieć zarejestrowaną co najmniej dwuletnią działalność, by móc otrzymywać pieniądze z jednego procenta. Piotr Pawłowski podkreśla, że to dobre rozwiązanie, bowiem tylko najbardziej przejrzyste instytucje powinny korzystać z przywileju jednego procenta.

W zeszłym roku z odpisu jednego procenta organizacje otrzymały prawie 400 milionów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.