Facebook Google+ Twitter

Wciąż czują bóle głowy po ataku na WTC

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-15 10:51

Pyły, kurz i opary powstałe po zawaleniu się wież World Trade Center w 2001 roku odcisnęły piętno na zdrowiu i samopoczuciu wielu mieszkańców Nowego Jorku. Jak informuje serwis Science Daily, kilka lat po ataku nowojorczykom wciąż doskwierają bóle głowy.

Osoby mieszkające i pracujące w okolicach World Trade Center uskarżały się na bóle głowy zarówno w dniu ataku, jak i kilka dni po nim. Z naszych badań wynika, że bóle te nie zniknęły, ale towarzyszą nowojorczykom nawet kilka lat po tym zdarzeniu - mówi autorka badań dr Sara Crystal z New York University School of Medicine.

Badania objęły 765 osób zarejestrowanych w Ośrodku Zdrowia World Trade Center przy szpitalu Bellevue w Nowym Jorku, którym przed 11 września nie doskwierały bóle głowy. 55 proc. badanych było narażonych na działanie oparów i chmury kurzu unoszącej się bezpośrednio po ataku.

Z danych zebranych siedem lat później wynika, że 43 proc. zarejestrowanych osób, które miały styczność z pyłem i oparami, miewa bóle głowy regularnie.

Jak zauważa dr Crystal, bólom tym nierzadko towarzyszy świszczący oddech, zadyszka przy wysiłku fizycznym, zapalenie zatok czy choroba refleksowa przełyku. Badania mają być zaprezentowane podczas 62. Dorocznego Zjazdu Amerykańskiej Akademii Neurologii, który odbędzie się w kwietniu w Toronto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.