Facebook Google+ Twitter

Wciąż wiemy mało o ofiarach II wojny światowej

Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" chce uzupełnić bazę danych o Polakach represjonowanych podczas II wojny światowej. Ich rodziny proszone są o podzielenie się dokumentami lub wspomnieniami.

Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie, dnia 1 IX 1939 r. / Fot. Hans SönnkeZbliżają się obchody 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przy okazji tego wydarzenia fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" zwraca uwagę na fakt, że baza danych o Polakach represjonowanych podczas II wojny światowej wciąż ma puste pola - podaje warszawa.pl

W związku z tym fundacja zwraca się z prośbą do rodzin, które posiadają dokumenty lub po prostu pamiętają historię swoich bliskich z czasów wojny, o podzielenie się tymi informacjami. Wydawałoby się, że po upływie ponad 60 lat od tamtych wydarzeń, skala strat została dokładnie opisana. Tak jednak nie jest. Anonimowość polskich ofiar jest wciąż ogromna. Fundacja nie chce dopuścić do tego, aby pamięć o naszych poległych rodakach umarła wraz z ostatnimi świadkami.

Baza danych tworzona jest w ramach programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką". Został on zainicjowany w 2006 roku przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest uzyskanie wszystkich możliwych informacji o ofiarach prześladowań niemieckich w latach 1939-1945.

Zarówno III Rzesza, jak i Związek Radziecki prowadziły wobec Polaków i zamieszkujących II Rzeczpospolitą obywateli innych narodowości, politykę eksterminacji do ludobójstwa włącznie, politykę wynaradawiania, wyniszczenia biologicznego i kulturowego, masowych wysiedleń, wreszcie politykę deportacji na roboty przymusowe i przymusowego wcielania do swych armii. Do dziś nie znamy prawdziwej liczby obywateli polskich, ofiar działań wojennych i obu okupacji - informuje fundacja.

Aby pomóc fundacji i własnej historii, osoby posiadające jakiekolwiek informacje proszone są o wypełnienie szczegółowego kwestionariusza. Można wypełnić go on-line lub pobrać ze strony i przesłać na adres obecnego realizatora programu, Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, ul. Krucza 36, 00-921 Warszawa. Kwestionariusz i szczegółowe informacje znajdują się na stronie: straty.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.