Facebook Google+ Twitter

WC–strach w łódzkich szkołach

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-01-02 07:36

W szkołach podstawowych nauczyciele boją się podczas lekcji wypuszczać dzieci do toalety. Zgodnie z przepisami nie wolno im zostawić ucznia samego, więc albo w ogóle nie pozwalają mu wyjść do WC, albo o pomoc proszą woźne.

Marta Milczarek, woźna w SP 70, podczas lekcji Tak jest np. w Szkole Podstawowej nr 70 przy ul. Rewolucji 1905 r., gdzie na każdym piętrze woźne dyżurują nonstop: na przerwach i na lekcjach.

– Jak dziecko wyjdzie, odprowadzam je do klasy, gdzie ma lekcje – mówi Marta Milczarek, woźna w SP 70. – Gdy się źle poczuje, prowadzę do pielęgniarki albo do sekretariatu dyrekcji, skąd dzwonimy do rodziców, do lekarza.

– To w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów – podkreśla Bogumiła Cichacz, dyrektor szkoły. - Na przerwach dzieci są pod opieką dyżurujących nauczycieli i woźnych, którzy czuwają, żeby wszystko było w porządku. Na lekcji nauczycielowi nie wolno zostawić uczniów samych. Gdy dziecko, zwłaszcza takie z najmłodszej klasy, musi iść do łazienki, też nie może zostać bez opieki.

W Szkole Podstawowej nr 175 przy ul. Pomorskiej najmłodsi, którzy uczą się na I piętrze, mają osobne toalety, z których nie korzystają starsi uczniowie.

- Dzieci wiedzą, że przerwa jest od załatwiania potrzeb - mówi Beata Ciupińska, dyrektor SP 175. - Dlatego w klasach IV-VI na wyjścia z lekcji do toalety nie pozwalamy. Poza tym nauczyciel od razu wie, kiedy dziecko naprawdę musi, a kiedy tylko chce się urwać na parę minut i symuluje.

Dyrektorzy szkół obawiają się np. umawianych randek w toaletach na lekcji, wyjść na umówione bójki czy też niszczenia łazienek lub palenia papierosów. Do takich sytuacji dochodziło poprzednio, stąd szczególna ostrożność.

- Starszych wypuszczamy tylko wyjątkowo - te 45 minut powinni już wytrzymywać - dodaje Aleksandra Sawicka-Kowalczyk, dyrektor SP 130 przy ul. Gościniec.

Nieco inne zdanie ma na ten temat Jan Stupak, dyrektor ZSP 19: - Nigdy nie było problemu z wychodzeniem do toalety. Nie możemy popadać w paranoję i pilnować młodzieży na każdym kroku. Jednak w przypadku najmłodszych uczniów to może być uzasadnione - mówi.

(mj) - Express Ilustrowany

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Więc nie pozwalają dziecią skorzystać w wygutki.

P.S Ludzie ale jaja, ale jaja nie pozwalają dziecku wyjść do sr...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.