Facebook Google+ Twitter

Wczoraj Poznań obchodził 89. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Wczoraj o godzinie 10.15 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu rozpoczęły się obchody 89. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Największą atrakcją zaplanowaną na tę okazję była inscenizacja walk na ulicach Poznania.

Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. / Fot. Głos Wielkopolski Janusz RomaniszynWcześniej jednak uczestnicy obchodów wraz z oddziałami Wojska Polskiego przemaszerowali ulicami Poznania do fary, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich. Po drodze składane były wieńce, m.in. pod tablicą upamiętniającą Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca, który zginął w walce o Prezydium policji niemieckiej w godzinach wieczornych 27 grudnia 1918 roku.

Po odprawieniu mszy, o godzinie 13.30 na Placu Wolności rozpoczęła się inscenizacja walk pomiędzy powstańcami a Armią Niemiecką, gromadząc tłumy poznaniaków i turystów, chcących obejrzeć tę rekonstrukcję.

W tym momencie, czas na Placu Wolności cofnął się o 89 lat - chodnikami spacerowały niemieckie damy z oficerami, ulice patrolowane były przez kawalerię niemiecką. Błogi spokój został przerwany ostrzelaniem dorożki pod Hotelem Bazar, co rozpoczęło inscenizację batalistyczną, w której nie zabrakło niczego. Były ciężkie karabiny maszynowe, niemieccy żołnierze, polscy powstańcy, oddziały kawaleryjskie obu stron i oczywiście zwycięstwo powstańców zwieńczone odśpiewaniem "Roty". Pomimo tych wszystkich atrakcji, największe zainteresowanie poznaniaków budził umieszczony pod Hotelem Bazar, punkt werbunkowy do oddziałów powstańczych.

Inscenizacja, która rozegrała się na Placu Wolności, została zorganizowana przez grupę rekonstrukcji historycznej 3. Bastion Grolman przy wsparciu wielu innych organizacji historycznych z całego kraju oraz władz miasta.

W przyszłym roku przypada okrągła, 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego, a obchodom patronować będzie prezydent RP, Jarosław Kaczyński. Możemy spodziewać się, że wydarzeniom nadana zostanie znacząca ranga i Powstanie Wielkopolskie, jako jedyne zwycięskie w historii Polski, wróci na zasłużone miejsce w historii i pamięci Polaków. Powinno to upowszechnić i utrwalić wiedzę historycznej na temat Powstania Wielkopolskie, szczególnie wśród młodego pokolenia, które zaczyna zapominać o ważnych wydarzeniach dla historii Polski. W tym celu powołany został już specjalny komitet organizacyjny obchodów rocznicowych powstania, w skład którego wchodzą przedstawiciele samorządów z całej Wielkopolski, wojska, komitet historyczny, przedstawiciele oświaty, etc. Jednak znaczącą przeszkodą w organizacji obchodów, mogą okazać się plany miasta umiejscowienia lodowiska na Placu Wolności. Jak będą wyglądały obchody okrągłej rocznicy Powstania Wielkopolskiego dowiemy się za rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.