Facebook Google+ Twitter

Wdowa: Żołnierzom w Afganistanie brakuje wszystkiego, nawet jedzenia

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-08-18 11:06

Z Natalią Ambrozińską, wdową po kpt. Danielu Ambrozińskim, który zginął w Afganistanie, rozmawia Mariusz Staniszewski.

W jednostce wojskowej w Leźnicy Wielkiej pożegnano 16 bm. żołnierza 1. batalionu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej kpt. Daniela Ambrozińskiego, który kilka dni temu zginął w zasadzce afgańskich talibów na kilkudziesięcioosobowy polsko-afgański patrol pieszy. / Fot. PAP/Grzegorz Michałowski Jak odebrała Pani słowa gen. Waldemara Skrzypczaka, który oskarżył kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej o złe wyposażenie polskich żołnierzy w Afganistanie?
To bardzo ważne słowa. Wreszcie ktoś odważył się poruszyć bagno, jakim jest polityka wobec wojska. Sama armia składa się w większości z ludzi pełnych pasji chcących zrobić coś dobrego. Ale tę energię niszczy tak zwany beton wojskowy i biurokraci, którzy nie mają o armii zielonego pojęcia. A jak pojadą do Afganistanu, czy wcześniej do Iraku, to są zieleni ze strachu.

W jaki sposób politycy niszczą tę żołnierską pasję?
Czy pan zdaje sobie sprawę z tego, że przed wyjazdem na misję żołnierze muszą robić ogromne zakupy na własny koszt? Im wszystkiego brakuje. Są niedoposażeni. Mój mąż na własny koszt kupował dodatkowe magazynki, celowniki, gogle antyodłamkowe, a nawet kamizelkę kuloodporną. Sam musiał sobie także kupić kalkulator, który pomagał w przeliczaniu współrzędnych na mapie.

Od wojska tego nie dostał?
Nie tylko on. Wszyscy muszą dokupować sprzęt na własną rękę. Meldują oczywiście, czego brakuje, ale to nie odnosi skutku. To całe zaopatrzenie gdzieś po drodze się rozpływa. Polityka wobec armii jest taka, że żołnierze wyjeżdżający na misje dostają tylko bardzo podstawowy sprzęt. On jest śmieszny i zresztą budzi śmiech wojskowych z innych kontyngentów. Dlatego jestem wdzięczna generałowi Skrzypczakowi, że powiedział o tym głośno. Wścieka mnie, gdy ktoś śmie oskarżać generała o to, że mówiąc o złym wyposażeniu wojska, obraża pamięć mojego męża. Powtórzę jeszcze raz, nie jestem obrażona, ale chcę mu podziękować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

saper 78
  • saper 78
  • 13.11.2010 02:07

livio kolan co ty mozesz sie wypowiadac o wdowach zolnierzy ktorzy zgineli w afganie przezyj choc 1/100 tego co one przezywaja choc tego tobie nie zycze dopiero bedziesz mogla cos powiedziec a co do generałów to co ty mozesz wiedziec wejdz na blogi o myszce miki i tam sie wypowiadaj

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,6939022,Gen__Skrzypczak_na_urlopie.html "Kadencja Skrzypczaka jako dowódcy Wojsk Lądowych wygasa z końcem września. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

*1 października

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto? Wdowa? Skrzypczak? Z tego co wiem, generał miał zakończyć służbę 1 sierpnia, więc nie sądzę, żeby jakoś bardzo ucierpiał. Właśnie dlatego mógł w końcu powiedzieć co myśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podejrzewam, że nigdzie nie ma takich konfitur dla świętych biurokratycznych krów jak w wojsku.
No, może jeszcze tzw. "sport" ale to inna bajka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.08.2009 11:41

Jak załatwiają sprzęt takim tempem i jakością jak inwestora dla stoczni to powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest kwestia pieniędzy tylko biurokracji. Nowy sprzęt leży tak długo w magazynach aż staje się starym sprzętem. Zakupy nie mają wiele wspólnego z faktycznym zapotrzebowaniem itd...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.08.2009 11:27

Rok 2008 www.dziennik.pl/polityka/article216502/Rzad_tnie_finanse_armii.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie będę wspominać kto zabrał 5mld z tegorocznego budżetu MONu..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.