Facebook Google+ Twitter

We włoskim miasteczku Siena, sam biskup błogosławi konie

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-11-18 12:06

Kto nie był w Sienie, ten nie rozumie, dlaczego jeden z kolorów w palecie farb nosi nazwę: siena palona. Taki właśnie odcień mają tam mury i dachy, i niemal wszystkie stare budowle.

fot. MWMEDIA/Siena - miasto wąskich uliczekSiena to „dzieło sztuki, nie dające się porównać z niczym w naszym zachodnim świcie – pisał o tym mieście Bernard Benson – całe zwierzę, z głową, sercem, arteriami, łapami, z którego pozostaje prawie nietknięty szkielet, złożony na trzech wzgórzach...”

Czar i urok Sieny

Można o Sienie powiedzieć i tak, że to miasto wąskich ulic, które wiją się jedna nad drugą w kształcie spirali lub ślimaka czy też, używając bardziej obrazowego porównania – w kształcie płatków róży nakładających się na siebie. Zapuszczając się w jaką bądź ulicę, trudno oprzeć się wrażeniu, że idzie się wzdłuż innej, niewidocznej, głębiej położonej i że obchodzi się wokół miasto, ale na ograniczonej przestrzeni, przemierzając jednocześnie kilka szlaków. Bo każda ulica ma niejako podwójne dno, swoją tajemnicę i jakby połączone z nią kulisy. Ale to właśnie jest największy czar i urok Sieny.

Nigdy nie zapomnę wieczoru spędzonego na piazza del Campo. Księżyc przed moimi oczami zdawał się wschodzić zza gotyckich koronek Plazzo Pubblico, wzdłuż wieży del Mancio, by się potem uwolnić nad ostatnią galeryjką, stającą się jakby etapem jazdy na księżyc w astrologicznym średniowieczu. A ludzie spacerowali, dzieci bawiły się na krańcach i w zagłębieniach placu, mającym kształt muszli. To co bliskie i co astralne zdawało się być zjednoczone w czasie.

Niezwykłe wyścigi

Na piazza del Campo odbywają się dwa razy w roku, w miesiącach letnich, niezwykłe wyścigi dziesięciu koni, zwanych berberami. W godzinach poprzedzających zawody przedstawiciele dzielnic miasta zwanych contrade, krążą w średniowiecznych strojach po całej Sienie. Prześcigają się w popisach zręczności, biją w bębny, naigrywają się z rywali. Z rana zbierają się w katedrze, gdzie sam biskup błogosławi konie.

Wokół placu del Campo prowadzi brukowana trasa, którą właśnie pobiegną konie, wykonując trzy okrążenia. Nie jest to w żadnym wypadku wyścig. Zbyt szybki koń, który łatwo zwycięża na torze, tutaj zostałby wyrzucony na ostrych zakrętach i zgruchotany przez mur. Dżokejom, którzy jadą na oklep, wolno sobie nawzajem przeszkadzać i próbować strącić na ziemię. Tak też czynią rywale, wśród grzmiących okrzyków zachęty, wznoszonych przez widzów.

A widzowie szczelnie otaczają plac w czasie tego widowiska. Tłoczą się też u wylotów ulic, w lożach, w oknach, na dachach. Wyścigi poprzedza pochód dziesięciu contrad walczących o palio – w dziesięciu spośród siedemnastu, na które jest podzielona Siena. Siedem contrad kolejno ma prawo do udziału w zabawie, trzy dalsze wybierane są drogą losowania.

Właściwie trudno zrozumieć w pełni to widowisko, któremu towarzyszą ceremonie mając w sobie coś świeckiego, sakralnego i pogańskiego zarazem. Każdy koń, biorący udział w palio, jest wprowadzany do kościoła w swojej contradzie na błogosławieństwo przed świętym patronem. W każdej contradzie odbywa się też ofiarna uczta, a berber strzeżony jest w stajni z wizerunkiem świętego patrona, przed którym pali się zawsze nad żłobem lampka. Wraz z koniem strzeże się dżokeja, by nie dał się przekupić. Młodzi z contrady kolejno dyżurują przy nim w nocy. Na dworze, w zwycięskiej contradzie odbywa się wieczerza – z końmi na honorowym miejscu.

Dwie Sieny

Zresztą wieczorem, po zakończeniu widowiska, są jakby dwie Sieny – szał radości ogarnia wszystkich w zwycięskiej contradzie i w contradach z nią zaprzyjaźnionych, natomiast wrogie contrady wygladaja jak opuszczone miasto: zasłonięte okna, zaryglowane drzwi, ciemności, cisza i żałoba.

Tak naprawdę wynik biegu zależy często od tajnych umów między contradami, w których i pieniądze odgrywają niemałą rolę. Wygrywa ten, kto jest lepszym taktykiem, kto wie, komu nabić kabzę i jak zabezpieczyć się przed oszustwem.

Janusz Świąder

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.