Facebook Google+ Twitter

We Włoszech obchodzono urodziny polskiego pisarza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-10 20:52

Włoscy wielbiciele twórczości Tadeusza Różewicza uczcili jego urodziny specjalnym wieczorem w rzymskim instytucie kultury. Poeta skończył wczoraj 87 lat.

Do ostatniej chwili organizatorzy wieczoru, który odbywa się w ramach dorocznego festiwalu polskiej kultury "Corso Polonia", liczyli na przyjazd Różewicza. Do Wiecznego Miasta dotarł jednak tylko jego list,
zatytułowany "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu". Poeta przeprasza w nim, że nie może "przyjść osobiście", ale w zamian przychodzi w "postaci książki". Chodzi o najobszerniejszy jak dotąd we Włoszech wybór jego wierszy, wydany przez polonistę i tłumacza Silvano De Fanti.

"Dzięki tej książce mówię do was po włosku i po polsku" - pisze poeta. Przypomina, że jego "drogi do Rzymu" prowadziły przez Florencję, Wenecję, Neapol, Syrakuzę, przez Sienę, Volterrę, Asyż i Arezzo, aż do Palermo. Różewicz ze wzruszeniem wspomina swój wieczór poetycki na Kapitolu trzy lata temu. Poeta wyznaje w liście, że najpiękniejszym darem urodzinowym byłoby dla niego włoskie wydanie noweli "Śmierć w starych dekoracjach", napisanej 39 lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.