Facebook Google+ Twitter

We Włoszech rozpoczyna się przedwyborczy jarmark

O godzinie 12, obecny parlament włoski zakończy działalność, która trwała tylko 23 miesiące - najkrócej w historii Italii. Państwo przygotowuje się do nowych wyborów, a partie rozpoczynają przedwyborczy jarmark koalicyjny.

Senator Franco Marini (z prawej) i włoski prezydent Giorgio Napolitano (z lewej). / Fot. PAPDzisiaj prezydent Włoch Giorgio Napolitano podpisze dekret o rozwiązaniu parlamentu. Według włoskiej konstytucji wybory powinny się odbyć w przeciągu 70 dni od rozwiązania izb. Nie ustalono jeszcze konkretnej daty, ale już mówi się, że obywatele pójdą do urn 13 lub 14 kwietnia. Wykaz list wyborczych pojawi się około 10 marca.

Przedwyborczy jarmark

Wraz z informacją o wyborach rozpoczyna się „włoski polityczny jarmark”. Powstają nowe koalicje, partie zmieniają się z lewicowych na prawicowe i na odwrót, powstają nowe ugrupowania. W tej chwili na włoskiej scenie politycznej liczą sie trzy ugrupowania:

Sinistra Arcobaleno – "Lewica Tęcza". Powstała w grudniu 2007 z myślą o nadchodzących wyborach, jako „ostatnia plaża” dla wszystkich partii lewicowych. W jej skład wchodzi 5 partii. Jeśli ugrupowanie „Arcobaleno” nie zawrze koalicji z nikim innym, ich kandydatem na premiera będzie Fausto Bertinotti przewodniczący Partii Odrodzenia Komunistycznego i od 2006 przewodniczący Izby Deputowanych. Jednak ugrupowanie to już złożyło propozycję koalicji Partii Demokratycznej (PD), która w dniu swoich narodzin spowodowała rozłam w Demokratach Lewicy.

Partia PD zadecydowała , że będzie startowała sama do wyborów. Jak oświadczył Walter Veltroni, lider partii: - Nie będziemy tworzyć przedwyborczych koalicji. Jeśli ktokolwiek chce do nas dołączyć musi zaakceptować nasz program. Partia powstała w październiku 2007 jednocząc w ugrupowania centrolewicowe i centrowe, które popierały Romana Prodiego.

Kolejnym ugrupowaniem, które wystartuje w wyborach to Casa delle Liberta’ – Dom Wolności - pod przewodnictwem Silvio Berlusconiego. Tym razem, oprócz 4 historycznych sojuszników doszło następnych 10. Tym sposobem Berlusconi startuje w wyborach z koalicją składają się z aż 14 ugrupowań.

Poza koalicjami funkcjonuje 6 partii. Wśród nich jest partia Udeur Popolari - Ludowcy Unia Demokratów na rzecz Europy (lider Clemente Mastella), która wycofała się z centrolewicowej koalicji rządowej prowokując upadek rządu Prodiego. Berlusconi już oświadczył, że jeśli partia Udeur zechce może wstąpić do Domu Wolności.

Obowiązujący we Włoszech system wyborczy to ordynacja proporcjonalna z mieszanym systemem proporcjonalnym, gdzie oddaje się głos na tak zwaną listę partyjną i na kandydatów. Mandat niekoniecznie może otrzymać kandydat, który uzyskał najwięcej głosów, lecz ten który zajmował pierwsze miejsce na liście partyjnej, na którą padło najwięcej głosów.

Aby dostać się do izby niższej parlamentu partia, która startuje sama w wyborach musi uzyskać przynajmniej 4 proc. głosów, a ugrupowania koalicyjne 10 proc. W wyborach do Senatu ugrupowanie musi uzyskać 20 proc. głosów na poziomie regionalnym i przynajmniej jedna lista wyborczą musi uzyskać 3 proc. głosów (dla koalicji).

Dodatkowe informacje o ugrupowaniach wymienionych w tekście:

La Sinistra Arcobaleno to koalicja ugrupowań: PDCI - Partia Komunistów Włoskich, która już dwa razy zmieniała koalicje. Rifondazione Communista - Odrodzenie Komunistyczne, które w przeszłości rozpadało się na dwa nurty, Federazione dei Verdi - Federacja Zielonych też pochodzi z innych koalicji, Sinistra Democratica - Demokratyczna Lewica na rzecz Europejskiego Socjalizmu powołana w maju 2007 w wyniku rozłamu w Demokratach Lewicy.

Dom Wolności – koalicja 14 partii. Pierwsze cztery istnieją w sojuszu od początku powstania partii. Forza Italia - Naprzód Włochy założona 1994 przez Silvio Berlusconiego, Alleanza Nazionale - Sojusz Narodowy, Lega Nord – Liga Północna, UDC - Unia Chrześcijańskich Demokratów i Demokratów Centrum. Dołączyły do koalicji: Nuovo PSI - Nowa Włoska Partia Socjalistyczna powstała w 2001 z połączenia kilku marginalnych ugrupowań i środowisk centrolewicowych, Alternativa Sociale - Alternatywa Socjalna założona przez Alessandrę Mussolini,Dc per le autonomie -Chrześcijańska Demokracja dla Autonomii , Partito Repubblicano Italiano -Włoska Partia Republikańska jedyna partia, która od początku istnienia(1861) nie zmieniła nazwy jednak w 2001 zmieniła koalicje centrolewicową na centroprawicową, Partito dei Pensionati – Partia Emerytów, Italiani nel mondo – Włosi w świecie, która w 2006 startowała w wyborach z lewicową partią Włochy Wartości, Fiamma Tricolore - Trójkolorowy Płomień, La Destra- Prawica, Movimento per l’autonomia - Ruch dla Autonomii oraz Riformatori Liberali - Liberalni Reformatorzy.

Radicali – Radykałowie. W jej skład wchodzą lewicowe: Italia dei Valori – Włochy wartości, Partito socialista – Partia socjalistyczna. Dwie partie ex lewicowe: Udeur Popolare - Ludowcy Unia Demokratów na rzecz Europy i Liberal Democratici - Liberalni demokraci oraz jedna partia ex prawicowa Rosa Biancha – Biała Róża.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dziekuje :-) jednak uwazam, ze dluga droga przede mna by to wszystko zrozumiec jak nalezy.To jest tak pogmatwane...... i zasady gry zmieniaja sie z dnia na dzien. Moje wrazenia sa podobne do Waszych. Za wiele tutaj nikt nie rozumie. Zwlaszcza biedny wyborca, ktory widzi co rusz narodziny nowych partii z tymi samymi liderami i koalicje, w ktorych istnieja partie z "gryzacymi sie" programami i statutami :-) . Pozwole sobie na mala prognoze - jesli Partia Demokratyczna (PD) Veltroniego nie wejdzie w zadna koalicje moze osiagnac jakis sukces, bo ludzie tutaj naprawde sa zmeczeni tym wszystkim. Powstala nawet partia "Ja nie glosuje"....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.02.2008 10:47

(+) Autorka tak - wiekszosc chyba jednak nie... :) Moj faworyt to Lega Nord :) Sa zdrowo stuknieci... jak oni nazywaja mieszkancow podeszwy wloskiego buta? "Zjadacze ziemi"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

...pisząc ten tekst i spoglądając na przedwborczy podział ugrupowań już wiem dlaczego Belusconi nie zgadzał się na utworzenie tymczasowego rządu w celu zmiany ordynacji wyborczej a Weltroni uważa tę okazję za wielką stratę.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.