Facebook Google+ Twitter

We Włoszech zalegalizują przydomki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-15 20:35

Dziesięć tysięcy mieszkańców Chioggii pod Wenecją od poniedziałku może wpisać do swych dokumentów przydomek obok nazwiska. Chodzi o to, by rozróżnić dziesięć tysięcy osób o popularnych w tej okolicy nazwiskach Tiozzo i Boscolo.

Dopóki dokumenty, w tym dowody tożsamości, wypisywało się ręcznie lub na maszynie, nie było kłopotów z identyfikacją obywateli. Życzliwy urzędnik zgadzał się, by przy popularnym nazwisku dopisać także przydomek.

Od kiedy jednak w urzędach pojawiły się komputery, a dokumenty, takie jak dowód osobisty czy prawo jazdy, są elektroniczne, nie ma już takiej możliwości. Zapanował chaos - tym bardziej, że wśród dziesięciu tysięcy posiadaczy nazwisk Tiozzo i Boscolo zdarzały się też osoby o tych samych imionach.

Po kilku latach problemem zajęło się wreszcie włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych. W poniedziałek w obecności podsekretarza tego resortu wejdzie w Chioggii w życie zezwolenie na używanie w dokumentach przydomków.

Radość posiadaczy nazwisk Boscolo i Tiozzo jest ogromna. Niektórzy jednak już zaczynają się zastanawiać, czy 200 oficjalnie uznanych przydomków wystarczy dla wszystkich. Rozporządzenie objęło bowiem nie tylko współcześnie żyjących, lecz także przyszłe pokolenia.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.