Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19883 miejsce

We Wrocławiu powstanie Narodowe Forum Muzyki

8 lutego 2008 roku zostało wydane pozwolenie na budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W zeszłym tygodniu po raz pierwszy zaprezentowano wizualizacje wnętrz. Zapraszam do zwiedzania NFM.

Główna Sala Koncertowa. / Fot. APA Kuryłowicz & AssociatesGłówna Sala koncertowa pomieści 1800 osób, oprócz niej powstaną trzy sale kameralne i pomieszczenia konferencyjno-biurowe. Jak zapewnia Pan Andrzej Kosendiak Narodowe Forum muzyki będzie miejscem spotkania artystów, grających różną muzykę. Koszt inwestycji wynosić będzie około 75 mln euro, a prace zostaną zakończone na przełomie sierpnia i września 2011 roku. NFM stanie się muzyczną wizytówką Wrocławia, zostanie wzniesiona zaraz za Operą Wrocławską. Zestawienie tych dwóch budynków symbolizować będzie naturę Wrocławia – tradycję i nowoczesność. Architekci odważnie zaprojektowali wnętrza, w salach kameralnych dominują krzykliwe kolory, które kontrastują z kolorami ścian i sufitów. Zapraszam do środka.

Po wejściu do gmachu naszym oczom ukaże się olbrzymia ściana z czarnego, szlifowanego kamienia wysoka na kilkanaście metrów, na bocznych ścianach mieścić się będą schody na wyższe i niższe kondygnacje. Pod ziemią znajdować się będą dwie sale kameralne, które zostaną przeznaczone do prezentacji muzyki niewymagającej dużej liczby artystów, śmiały wystrój sygnalizuje, iż w tym pomieszczeniu świetnie będzie się słuchać muzyki nie koniecznie Główne foyer. / Fot. APA Kuryłowicz & Associatesklasycznej. Pierwsza sala kameralna posłuży również za miejsce prób, ponieważ warunki pozwalają, by pomieściła cała orkiestrę symfoniczną i chór. O rozmiarach tylko tej sali świadczy fakt, że będzie ona stanowić 2/3 obecnej Sali Filharmonii przy ul.Piłsudskiego. Muzyka odgrywana w nowych salach kameralny, ze względu na znakomitą akustykę pomieszczeń, nie będzie musiała wymagać nagłośnienia. Na 2 piętrze zaprojektowano jeszcze trzecią salę kameralną.

Wejście do Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki będzie położone na wysokości pierwszego balkonu. Będzie istniała możliwość zajęcia miejsc za estradą i słuchać muzyki twarzą w twarz z dyrygentem. Scena będzie można powiększyć o 5 pierwszych rzędów miejsc, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Wizualizacje zapierają dech w piersiach.

Pojawia się pytanie, czy wystarczy na to pieniędzy? - Tempo pozyskiwania pieniędzy może być takie, że
przekroczy ono 2011 rok. W najczarniejszym scenariuszu w 2011 roku nie wszystkie elementy zostaną oddane do użytku, na przykład organy czy jedna z sal. Na pewno nie będzie żadnych oszczędności na jakości, zastosujemy materiały najlepsze z możliwych - mówił na konferencji pan prezydent Rafał Dutkiewicz. Część środków zostanie pozyskana z Unii Europejskiej.

Sala koncertowa będzie wielkim centrum muzyki we Wrocławiu i w Polsce, dyrektor Filharmonii im.W.Lutosławskiego zadbał o to, by melomani mogli często i regularnie odwiedzać Narodowe Forum Muzyki: - Przygotowaliśmy fundamenty od lewej: Jerzy Skoczylas - przewodniczący Komisji Kultury i Nauki, Rafał Dutkiewicz - prezydent Wrocławia, Andrzej Kosendiak - dyrektor Filharmonii im.W.Lutosławskiego we Wrocławiu. / Fot. Sebastian Ottenbreitpod działalność Narodowego Forum Muzyki, mamy nowy chór, jedyną w Polsce orkiestrę barokową, 80-osobą orkiestrę symfoniczną, Orkiestrę Kameralną Leopoldinum.

Przetarg na Generalnego Wykonawcę odbędzie się w sierpniu 2008 roku, jeśli nie będzie komplikacji to budowa zacznie się szybko. - Mamy nadzieję, ze część firm budowlanych wyjedzie po prostu na wakacje - żartuje prezydent Rafał Dutkiewicz. Największą zmorą takich inwestycji jest możliwość odwoływania się firm od decyzji rozstrzygającej przetarg, cały projekt opóźnia się, a by zażegnać konflikt czasami trzeba wejść na drogę sądową.

Wrocław po tym jak zyska Narodowe Forum Muzyki stanie się absolutną stolicą kulturalną Polski, nie będzie już żadnych złudzeń, gdzie można posłuchać najlepszej muzyki w wykonaniu najlepszych artystów, w najlepszych salach koncertowych tego kraju.

Zobacz także wizualizację ForumWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.