Facebook Google+ Twitter

We Wrocławiu rozpoczyna się festiwal filmowy Nowe Horyzonty

Dzisiaj rozpoczyna najważniejsza impreza filmowa w Polsce, we Wrocławiu rusza 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. W tym roku zostanie zaprezentowanych 400 filmów z kilkudziesięciu krajów.

Filmy wyświetlane będą w kilku kinach w okolicach centrum, Operze Wrocławskiej , teatrze muzycznym Capitol i na Rynku, na ogromnym ekranie, którego szkielet już stoi na rynku. Do Wrocławia zjechały tłumy kinomanów z całej Europy i ze świata. Wczoraj ruszyła sprzedaż biletów i odbiór karnetów, Biuro Festiwalowe mieszczące się w Mediatece z trudnością pomieściło wszystkich chętnych. Pojawiła się również zielona trawa na Pl. Teatralnym – to znak, że we Wrocławiu zaczynamy poszukiwania horyzontów światowego kina.

- Mamy nadzieję, że uczestnicy festiwalu chętnie obejrzą nowe filmy brazylijskie. Coraz głośniej na świecie o tej kinematografii. Zaprezentujemy duży przegląd kina nowozelandzkiego – będzie to największa na świecie prezentacja małej kinematografii – napisał w festiwalowym katalogu Roman Gutek, Dyrektor Festiwalu.

Kadr z filmu "Cztery Noce z Anną". / Fot. Materiały Prasowe Era Nowe HoryzontyNa otwarcie zaplanowano dwa filmy: francusko-polski i włoski. „Cztery noce z Anną” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego – jednej z najważniejszych postaci polskiego kina. Od lat 60. Stworzył ponad 20 filmów, miedzy innymi takie, jak: „Rysopis”, „Walkower”, „Bariera”, „Start”. Mistrz powraca dziełem o Leonie Okrasie – pracowniku szpitala w małym polskim miasteczku. Jego młodsza koleżanka, Anna zostaje brutalnie zgwałcona, świadkiem wydarzenia był Leon. Od tej pory mężczyzna śledzi ją, co staje się jego obsesją.

Drugi film, otwierający festiwal, „Il Divo” – „Boski” w reżyserii Paolo Sorrentiniego opowiada o prawie nieograniczonej władzy pewnego Włocha – Giulio Andreottiego. Kiedy wszyscy zanurzają się w śnie, jeden człowiek pracuje, przez 40 lat stoi u władzy, a na początku lat 90. kroczy ku siódmej kadencji na stanowisku premiera. Nikogo już się nie boi, ma niemal boskie możliwości. Wielbi władzę, nic go już nie przeraża. Prymat wiedzie do czasu, kiedy mafia postanawia wypowiedzieć mu wojnę.

O godzinie 20.30 w Ratuszu otwarta zostanie wystawa prac Felliniego, któremu towarzyszyć będą prezentacje inspirowanego jego twórczością. Na Rynku odbędzie się pokaz pomnika-instalacji Krzysztofa M. Bednarskiego „Spotkanie z Fellinim”. O 22 na Placu Solnym będzie miała miejsce „Wspólna przestrzeń”: wystawa malarstwa Witolda Liszkowskiego i plenerowa projekcja wideo pt. "Sztuka zjawiskowa" oraz performance w wykonaniu znamienitej śpiewaczki Dominiki Zamary (sopran) wraz z muzyką.

„Cztery Noce z Anną” zostaną zaprezentowane w Capitolu, a „Boski” w dużej Sali Kina Warszawa. Bilety można nabyć w Mediatece od godz. 9 do 21. Serdecznie zapraszam na festiwal, może uda się dostrzec w tym roku horyzonty kina?

Program festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za konkretne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.