Facebook Google+ Twitter

We Wrocławiu wręczono nagrody poetyckie Silesius

Darek Foks, Mariusz Grzebalski i Martyna Buliżańska to laureaci 7. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Uroczysta gala odbyła się we Wrocławskim Teatrze Lalek.

 / Fot. By Martulos (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsDariusz Foks (poeta i prozaik) w sobotni wieczór odebrał nagrodę za całokształt twórczości. Nagrodę - statuetkę Silesiusa autorstwa Michała Staszczaka i czek na 100 tysięcy złotych wręczył Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

Foks jest najmłodszym laureatem tego wyróżnienia w siedmioletniej historii Silesiusa. Poeta jest również laureatem m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki, czy Nagrody im. Natalii Gall. Jest również redaktorem działu prozy w "Twórczości".

Odbierając nagrodę Foks powiedział: "Wrocław poznałem dość późno - w okolicach 1986 roku, zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Bardzo polubiłem to miasto. Jechałem do Wrocławia pociągiem, a w uszach brzmiał mi dźwięk piosenki "Strzeż się tych miejsc" wrocławskiej grupy Klaus Mitffoch. Kiedy w 1987 roku wydałem mały arkusik "Wiersze", jedynym krytykiem był Mieczysław Orski, który napisał o arkuszu na łamach "Odry" i zacytował wiersz "Snowden" - donosi Gazeta Wrocławska.pl

W kategorii "Poetycki debiut roku" za tom "Moja jest ta ziemia", statuetkę i czek w wysokości 20 tys. złotych otrzymała Martyna Buliżańska. Natomiast w kategorii "Książka roku" wygrał Mariusz Grzebalski za "W innych okolicznościach" i otrzymał czek w wysokości 50 tysięcy złotych.

W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 130 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa i jury, a w kategorii za całokształt - jedynie jurorzy.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest wręczana od 2008 r. Wśród jej dotychczasowych laureatów są m.in. Tadeusz Różewicz, Andrzej Sosnowski, czy Stanisław Barańczak.

Wyróżnienia przyznaje jury w składzie: Jacek Łukasiewicz (przewodniczący), Piotr Śliwiński, Grzegorz Jankowicz, Tadeusz Sławek, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.