Facebook Google+ Twitter

We Wrocławiu zagra Joan As Police Woman

  • Tomasz J
  • Data dodania: 2010-01-07 17:03

Na jedyny koncert w Polsce w ramach swojej europejskiej trasy przyjedzie do Wrocławia formacja Joan As Police Woman. Amerykańskie trio wystąpi 21 stycznia w Imparcie.

Joan As Police Woman / Fot. Materiały promocyjne organizatoraTo bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji koncertowych w 2010 roku w Polsce. Joan Wasser, czyli centralna postać w zespole, a zarazem i jego założycielka uchodzi wszak za osobowość par excellence sceniczną, zaś muzyka jej autorstwa skutecznie wymyka się wszelkim próbom zaszufladkowania, co samo w sobie stanowi niemałą wartość (zwłaszcza zaś przed koncertem).

Nie da się ukryć, że Joan As Police Woman to formacja pozostająca gdzieś na obrzeżach mainstreamu; na pewno zaś tego docierającego do tzw. przeciętnego polskiego słuchacza (swoją drogą konia z rzędem temu, kto znajdzie osobę, która do owej przeciętności się poczuwa). Nie uświadczymy dokonań formacji na falach eteru, milczy o niej telewizja, na portalach tematycznych klikanie w celu znalezienia stosownej o zespole informacji zajmie nam dłuższą chwilę. Zatem - zwyczajowe parę słów wprowadzających w temat.

Formacja zadebiutowała w 2006 roku albumem "Eternal Life", choć formalnie jej początków można doszukiwać się cztery lata wcześniej. Od początku wszystko kręciło się wokół charyzmatycznej postaci założycielki, a więc Joan Wasser. Która od małego żyła w symbiozie z muzyką - pogrywała najpierw na pianinie, później zaś na skrzypcach. Te zresztą miały wkrótce stać się jej głównym instrumentem, na którym wykazywała się grając w orkiestrze symfonicznej przy uniwersytecie w Bostonie.

Wasser niedługo pozostała jednak wierna poważnej odsłonie muzyki. Samym skrzypcom zresztą także (na płytach Joan As Police Woman oprócz tego że śpiewa, gra na pianinie). Przewinęła się przez kilka mniej znanych składów, z powodzeniem jednak wyrabiając sobie pozycję i wśród tych powszechnie kojarzonych artystów. Jak np. Jeff Buckley, z którym Wasser łączyła zresztą nie tylko muzyka. Po tragicznej śmierci Buckleya (1997) nie zaprzestała grać, jednak jak powtarza - życie jej samej uratowało dołączenie do Anthony and the Johnsons (1999). Niebawem założyła swój autorski projekt.

Jeff Buckley oraz Anthony and the Johnsons to nie jedyni znani artyści, z którymi Wasser współpracowała. Zresztą lista takowych do krótkich nie należy, znaleźliby się na niej zarówno Elton John, jak i Lou Reed. Jest miejsce dla Dave'a Gahana, zmieściła się Sheryl Crowe. Nazwisk zresztą jest dużo więcej, wymieniać ich tu wszystkich nie ma jednak większego sensu. Jest jasne, że do Wrocławia nie przyjedzie byle kto.

W 2008 roku światło dzienne ujrzał drugi album Joan As Police Woman, zatytułowany "To Survive". Z oficjalnie wydawanej twórczości to wszystko, nie licząc singli, EP-ek i rozmaitych wydawnictw nie mieszczących się w szeroko pojętym znaczeniu standardowego albumu. No i rozmaitych występów gościnnych. Dwie płyty nie robią wrażenia jeśli chodzi o ich ilość, to zrozumiałe. Co do jakości - zaręczam, jest dobrze. Nie podejmuję się opisania rodzaju wykonywanej przez zespół muzyki (organizator koncertu w Polsce pisze, iż to "mieszanka rhythm & bluesa, punk rocka i american soul"; całość zaś zapowiada jako występ "mistrzyni białego amerykańskiego soulu" - przyznacie, że brzmi intrygująco?).

Zanosi się nam na wielki występ.

***

Joan As Police Woman
21 stycznia 2010, godz. 20.00
Wrocław, Impart

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.